Medimakslı Ol
MediMAKS
Alışveriş sepetinizde ürün yok.

APANDİSİT, AŞK VE TUS ÜZERİNE

Genel Cerrahi Hocamızdan tusiyerlere notlar:

Değerli genç meslektaşlarım. Sizin yaşlarınızda iken üniversitede bir arkadaşım vardı “Benim aşkım akut apandisit gibi hayatta ilk ve tek olur. İkinci kez aşık olmam imkansız ” derdi. Hocalarımız "kronik apandisit" tanımını kabul etmezlerdi. Geçtiğimiz yıllardaki TUS sınavlarına baktığımızda "apandisit" kelimesi TUS soru kökünde veya soru seçeneklerinde 63 kez geçmiştir ve son iki yılda da iki kez sorulmuştur. Bir kaç istisna dışında hep “akut apandisit” olarak sorulmuştur. Yani kronik apandisit şeklinde hiç geçmemiştir.

Diğer taraftan literatür taraması yaptığımızda ise “kronik apandisit” tanımı uluslararası 1763 makaleye konu olmuştur. 1950’lerde tartışılan kronik apandisit konusu günümüzde yine literatüre konu olmaktadır. Ayrıca spontan iyileşen apandisit ve non-operatif akut apandisit tedavisi konuları ile de gündemdedir.

İki ana cerrahi textbooktan Sabiston’da bir yerde adı geçerken Schwartz’ta ise hiç kronik apandisitten bahsedilmemektedir. Hala tartışılan tarafları olması ve klasik cerrahi kitaplarına girmemesinden dolayı TUS Eğitimi kitaplarında yazılmadığı gibi TUS sınavlarında da bu nedenle sorulmadığını düşünüyorum. Klasik kitaplara geçtiğinde TUS’ta ve YDUS’ta sorulacaktır. Zaten klinik stajlarda yazılı ve sözlü sınavlara çoktan sorulmaya başlandı bile.

Gözlemlerim gençlerin de aşklarını literatüre göre güncellediklerini söylüyor. Akut aşkların yanında kronik, tekrarlayan, spontan iyileşen ya da komplike olup acil müdahale gerektiren aşklara siz de şahit olabilirsiniz.

Özetle apandisit ve aşk gizemini koruyan, tanımı ve süreci tartışılan iki kelime.

Apandisit mi yoksa aşk mı akut/kronik orası tartışıla dursun.... Biz TUS'a konsantre olalım.

Tüm genç arkadaşlarıma iyi bir TUS hazırlık maratonu geçirmelerini ve TUS sınavında başarılar diliyorum...

 

 

Yorumunuzu bırakın