Giriş Yap
Beni Hatırla
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum ?
Şifremi Unuttum ?
Gönder
Giriş Yap
Destek Talebi Aç
Talebi Oluştur
İptal
Ekle
Dakika
Quiz
Döküman
Ekle
Süre Doldu
Çalışma Planı
Renk Seçiniz
Plan Oluştur
İptal
14:00 - 15:00
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea.
KAYDET
Not Al
Notu Güncelle
İptal
Not Al
Notu Oluştur
İptal
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Anatomi, Kemikler
Sepetim
Toplam

Sepeti Boşalt
13.07.2021 23:38:11
Paylaş
TUS Nedir ? ve TUS a Nasıl Hazırlanılmalıdır?

Eğer tıp fakültesinde eğitim alıyorsanız ya da eğitiminizi tamamlamış ve uzmanlık alanınızı seçmek istiyorsanız mutlaka TUS kelimesini duymuşsunuzdur.

TUS Nedir?

 TUS’un açılımı şu şekildedir; Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’dır. Tıp fakültesinden mezun olmuş kişilerin uzmanlık eğitimi alabilmeleri için girmeleri gereken branş seçme sınavıdır.

 TUS, ÖSYM tarafından her yıl, ilkbahar ve sonbahar dönemleri olmak üzere iki defa yapılmaktadır. Adaylar sınav sonuçlarına göre seçmiş oldukları branşta uzmanlık eğitimi almak için başvuruda bulunurlar.

 Bu yazımızda sınava hazırlık nasıl olmalı, sınava kimler girebilir, sınav ne zaman yapılıyor, tus alanları neler gibi soruların cevaplarını bulacaksınız. Medimaks ile TUS için her ders için özel olan sınıflarımıza katılabilir online kurs imkanlarından da yararlanabilirsiniz.

 Tıpta Uzmanlık Dalları Nelerdir?

 TUS sınavına girmiş adayların sınav sonuçlarına göre tercih edebileceği 42 farklı uzmanlık alanı bulunmaktadır.

 Her yıl ÖSYM tarafından yayımlanan TUS Değerlendirme Raporu’na göre en yüksek puanla girilen, yüksekten düşüğe doğru sıralamayla tus alanları şu şekildedir; Deri ve Zührevi

 Hastalıklar, Plastik Cerrahi, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, Radyoloji ve Radyasyon Onkolojisi olarak bildirilmiştir.

 Cerrahi gibi alanların ise diğer yıllarda yüksek puana sahip olanların girdiği aşanlar iken son yıllarda bu alanlar daha düşük puanlara sahip oldukları görülmüştür.

Tıpta uzmanlık eğitim süresi ise branşlara göre farklılık göstermektedir. Hedeflemiş olduğunuz alan ne olursa olsun TUS sınavı disiplinli ve özverili bir çalışma gerektirmektedir.

 Türkiye’nin en zor sınavlarından biri olarak bilinen TUS sınavında ilk girişte hedeflediğiniz alana girmek istiyorsanız, size disiplinli bir çalışma sağlayacak, eksik olduğunuz konuları tamamlamanızı sağlayacak kurslar araştırılıp tercih edilebilir.

Bu alanda yılların verdiği tecrübe ve deneyimle Medimaks, tıp fakültesi öğrencileri tarafından çokça tercih edilmekte olup öğrencilerine sunduğu alanında eğitmenler ve online kurs imkanları ile onların girecekleri bu zorlu sınava en iyi şekilde hazırlanmalarını sağlamaktadır.

 Medimaks TUS Özel Kursları

Medimaks, bünyesinde yer alan alanında uzman ekibiyle sizlere farklı alanlarda, TUS sınavına hazırlayacak eğitimleri vermeyi ve bu eğitimlerden maksimum fayda ile ayrılmanızı hedefleyen online eğitimler veren bir TUS dershanesidir.

Online TUS dershanesi olarak çıkılan bu yolda evinizin konforundan çıkmadan anatomiden, histolojiye, biyokimyaya, patolojiye, farmakolojiye, fizyolojiye neye ihtiyacınız varsa eksiklerinizi kapatmanızı sağlamaktadırlar.

Tıpta Uzmanlık Eğitim Süreleri Nedir?

 Tıpta uzmanlık eğitimi için gereken süreler, uzmanlık alanında alınacak eğitimin içeriğine ve kapsamına göre değişiklik göstermektedir.

 Uzmanlık alanını seçmiş olan kişiler 3 ile 5 yıl arasında değişecek bir süre ile eğitim almaktadırlar. Bu eğitimleri başarıyla tamamlayanlar uzman doktor unvanına sahip olabilirler.

 İşte bazı tus alanları ve eğitim süreleri şunlardır;

Acil tıp: 4

Aile hekimliği: 3

Beyin ve sinir cerrahisi: 5

Çocuk cerrahisi:5

Deri ve zührevi hastalıklar: 4

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon: 4

Genel cerrahi: 5

Göz hastalıkları: 4

İç hastalıkları: 4

Kalp ve damar cerrahisi: 5

Üroloji: 5

 

 

 

 

 

Diğer Bloglar
29.12.2020
Tıpta Uzmanlık Alanları
13.07.2021
TUS Nedir ? Nasıl Hazırlanmak Gerekir ?
29.12.2020
DUS veTUS'da Derslere GöreSoru Dağılımı
13.07.2021
TUS da Kaynak Seçimi Neden Önemlidir ?
13.07.2021
En İyi TUS Kitapları Hangisi ?