Giriş Yap
Beni Hatırla
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum ?
Şifremi Unuttum ?
Gönder
Giriş Yap
Destek Talebi Aç
Talebi Oluştur
İptal
Ekle
Dakika
Quiz
Döküman
Ekle
Süre Doldu
Çalışma Planı
Renk Seçiniz
Plan Oluştur
İptal
14:00 - 15:00
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea.
KAYDET
Not Al
Notu Güncelle
İptal
Not Al
Notu Oluştur
İptal
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Anatomi, Kemikler
Sepetim
Toplam

Sepeti Boşalt
13.07.2021 23:25:17
Paylaş
Anatomi Nedir?

Anatomi Nedir

 

Tıp fakültelerinde, diş hekimliği fakültelerinde ve vücut ile alakalı bölümlerde okutulan bir derstir. KAnatomi onusu genel olarak insan vücududur. İnsanlarda bulunan kaslar, kemikler, kıkırdak yapılar ve benzeri destek ve hareket sistemi ile alakalı bir derstir. Veterinerlik fakülteleri insan anatomisini diğer hayvan anatomileri ile karşılaştırmalı olarak ilerletir. Bu fakültelerde insan üzerinden hayvan anatomisi öğrenilmesi amaçlanır. 

 

 Anatomi

 

 Anatomi Latince bir kelime olup Türkçe karşılığı vücut bilimidir. Anatomi dendiğinde diğer hayvanların ya da farklı canlıların vücut bilgileri değil insan vücut bilgileri anlaşılmalıdır. Asıl olarak insan vücudu ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Eski doktorların günümüze kadar yaptığı araştırmalara dayanıp yüzyıllar süren bir birikimin ürünüdür. Çeşitli kadavra örneklerinden edinilen bilgilere dayanılarak hazırlanan gerek atlaslarda gerekse dijital ortamda birçok anatomi resmi bulunabilir.

 

 Anatomi Atlası

 

 Anatomi atlası temel olarak söylenecek olursa insan vücudunun kısımlarının ayrıntılı resimler ve çeşitli kesit görüntüler ile büyük çaplı bir kitaba aktarılmasıdır. Bu gibi atlas hazırlama durumlarında birçok alanında uzman hekim bir araya gelir ve atlasların doğruluğu birçok kişi tarafından kontrol edilir. Atlaslar tıp fakülteleri ve daha birçok fakültede eğitim aracı olarak kullanıldığından dolayı bu bilgilerin doğru ve eksiksiz olması hayati önem taşır. Hekimler arasında sadece bu işi yapmak için uzmanlaşmış insanlar bulunur ve atlastaki çizimler bu hekimlerin hazırladığı çizimler olur. Atlaslarda kemik ve diğer organların daha iyi anlaşılması için normal renkten farklı renkler kullanılır.

 

 Üç Boyutlu Kesitler

 

 İnsanların ve daha da önemlisi öğrencilerin anatomi bilgilerinin bazı noktalarda eksik kalmaması için yararlanılan yöntemlerden birisi de insandan lazerler ve çeşitli ışınlar yardımıyla üç boyutlu kesitler almaktır. Alınan bu kesitler gelişmiş bir bilgisayar ile sanal ortamda birleştirilir ve insan vücudunun eksiksiz bir şekilde ortaya çıkması sağlanır. Bu kesitlerin klinik açıdan da önemi vardır. Bazı hastalıklar insan vücudunu açıp incelemeye izin vermez ve bu gibi kesitler sayesinde hastalık olasılık bildirilerek anlaşılmaya çalışılır.

 

 Anatomi Kasları

 

 Anatomi atlaslarında ve dijital ortamda hazırlanan belgelerde kaslar olduğun farklı renkte gösterilir. Kaslar normalde kırmızı yapıda olur. Atlaslarda bu bazen yeşil bazen kırmızı bazen ise sarı olur. Bunun sebebi yapıyı diğer oluşumlardan ayırmaktır. Atlaslarda bu ve bunun gibi uygulamalara başvurulmazsa yapılar birbirinin içine geçeceğinden verimli ve etkili bir öğrenme sağlanamaz. Anatomide çeşitli organların gösterilmesinde de bunun gibi yöntemler kullanılır. 

 

 Plastik Anatomi Maketleri

 

 Dünya'da atlaslardan daha çok kullanılan ve anatomi bilgisini pekiştirmek için en iyi yöntemlerden biri olan plastik maketler kullanmak artısı kadar eksisi olan bir yöntemdir. Plastik maketler yapıları gereği hasara açık olduğundan yapıları daha farklı ve yanlış şekilde gösterebilirler. Bu da yanlış öğrenmeye yol açar. Uzmanlara göre plastik maket kullanırken ürünün kalitesine ve anatomik açıdan doğru olmasına çok dikkat edilmelidir.

 

Diğer Bloglar
29.12.2020
Tıpta Uzmanlık Alanları
13.07.2021
TUS Nedir ? Nasıl Hazırlanmak Gerekir ?
29.12.2020
DUS veTUS'da Derslere GöreSoru Dağılımı
13.07.2021
TUS da Kaynak Seçimi Neden Önemlidir ?
13.07.2021
En İyi TUS Kitapları Hangisi ?