Giriş Yap
Beni Hatırla
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum ?
Şifremi Unuttum ?
Gönder
Giriş Yap
Destek Talebi Aç
Talebi Oluştur
İptal
Ekle
Dakika
Quiz
Döküman
Ekle
Süre Doldu
Çalışma Planı
Renk Seçiniz
Plan Oluştur
İptal
14:00 - 15:00
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea.
KAYDET
Not Al
Notu Güncelle
İptal
Not Al
Notu Oluştur
İptal
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Anatomi, Kemikler
Sepetim
Toplam

Sepeti Boşalt
13.07.2021 23:41:11
Paylaş
DUS Nedir?

DUS sınavı diş hekimi olup uzmanlık kazanmak isteyen kişiler için yapılmaktadır. Diş hekimliği fakültesinden mezun olan öğrenciler dus sınavına girebilirler. DUS kelimesinin anlamı diş hekimliği uzmanlık sınavıdır. Diş hekimliği bölümünü bitiren üniversite öğrencilerinin önünde birkaç seçenek vardır. Bu seçeneklerden bazıları öğrenci üniversitede kalıp doktora yapabilir ya da dus sınavına girip seçebileceği sekiz alandan birinden uzman olabilir. Tercihe bağlı olarak özel hastanelerde çalışabilir. Devlette ADSM'ler de çalışabilir. ADSM' nin açılımı ise ağız diş sağlığı merkezleri olarak yapılabilir. Diş hekimleri devlet hastanelerinde ya da tercih ettikleri polikliniklerde çalışabilir. Özel ya da devlet bazlı kurumlarda çalışmak istemeyen diş hekimleri istediği yerde kendi muayenehanesini açabilir.

 

 DUS Sınavında Yabancı Dil Şartı Var mı?

 

 Mesleki bilgi sınavlarının sonucuna göre adayların yerleştirilmesi için dil sınavında belirlenen barajı geçmesi gerekmektedir. Yabancı dil yeterliliği için sadece tek bir dilden sınava girme zorunluluğu yoktur. Aday isterse tercih edeceği İngilizce, Fransızca ve Almanca gibi yabancı dillerden sınava girebilir. Yabancı dil sınavın da adaylar için belirlenen yabancı dil yeterlilik şartı ise adayların sınavda elli barajını geçmeleridir. Eğer sınava girecek aday dil konusunda yükseköğretim kurulu tarafından belirlenen baraj puanına denk kabul edilen ve uluslararası alanda geçerliliği olan bir belgeye sahip ise sınava girmesi zorunluluğu ortadan kalkar.

 

 Adayın gireceği yabancı dil sınavının beş yıl geçerliliği bulunmaktadır. Aday tercih ettiği yds, yökdil, sağlık ya da tıp dil yabancı sınavlarına girebilir. Adayın girdiği yabancı dil sınavında doktora için en az elli puan doçentlik için ise en az altmış beş alınması gerekmektedir. Ayrıca yds denkliği olan TOEFL ve PTE de adayların girebileceği başka yabancı dil sınavlarıdır.

 

 DUS Sınav Soruları Zor mu?

 

 Birçok adayın sınav ile ilgili vardıkları ortak kanı dus sınavının zor olduğudur. Çünkü dus sınavında özellikle bazı konularda pratisyenlerin cevaplamayacağı ameliyat bilgisi isteyecek ortalamanın üstünde zor sorular bulunmaktadır. Adayların sınavda en çok zorlandığı konuların arasında klinik bilimler alanında ortodonti, temel bilimler alanında ise anatomi konuları vardır ve adaylar sınavda daha çok bu alanlarda zorlanmaktadır.

 

 DUS Uzmanlık Alanları Nelerdir?

 

 Adayların gireceği dus sınavının sonucunda göre bireyler sekiz tane uzmanlık alanında birini seçerek o alanda uzmanlaşabilir. Adaylar ağız diş ve çene radyolojisi, çocuk diş hekimliği, çene cerrahisi gibi uzmanlık alanlarını tercih edebilirler. Uzmanlık alanlarında adaylar ağız diş ve çene cerrahisinde dört yıllık diğer uzmanlık alanlarında ise üç yıllık bir süreç gerektirir.

 

 Adaylar dus sınavının zorluğundan daha çok yeterli kontenjan sayısının olmamasından yakınmaktadır. Dus sınavında özellikle bazı uzmanlık alanlarında sınav sonucuna göre kişi alım sayısı sınırlıdır. Adayların dus da başarılı olmanın olanaksız olduğunu düşünmelerine de neden oluyor. Türkiye genelinde açılan uzmanlık bölümlerinde ki kontenjan sayıları yüzü geçmemektedir. Bu da adayların dus sınavının zor olduğunu düşünmelerine yol açmaktadır.

 

 

Diğer Bloglar
29.12.2020
Tıpta Uzmanlık Alanları
13.07.2021
TUS Nedir ? Nasıl Hazırlanmak Gerekir ?
29.12.2020
DUS veTUS'da Derslere GöreSoru Dağılımı
13.07.2021
TUS da Kaynak Seçimi Neden Önemlidir ?
13.07.2021
En İyi TUS Kitapları Hangisi ?