Giriş Yap
Beni Hatırla
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum ?
Şifremi Unuttum ?
Gönder
Giriş Yap
Sepetim
Toplam

Sepeti Boşalt
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
13.07.2021 22:37:31
Paylaş
DUS Sınavı Nedir? Dus Konuları Nelerdir? Nasıl Hazırlanmalı?

Diş Hekimliği alanında uzmanlık sınavı kısacası DUS ayını tıp uzmanlık sınavı içeriğinde olduğu gibi Diş Hekimliği Fakültelerinde uzmanlık eğitimi alacak öğrencilerin eğitim sonucunda girmekle zorunlu olduğu uzmanlık sınavı olmaktadır. Öğrencilerin uygulama ve teorik olarak aldığı tüm derslerden sorumlu olduğu bir sınav olan DUS sınavı konusunda alanında uzman hocalar tarafından verilen eğitimlerin mevcut olduğu site Medimaks.com sitesi olmaktadır. Tüm gerekli konular için yapılan plan ve programa uygun olacak şekilde online eğitim verilmektedir.

DUS Nedir?

 Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimine Giriş Sınavı olan DUS sınavı diş hekimliği fakültesi ogrnecilerini ilgilendiren bir sınav olmaktadır. Dus sınavı diş hekimliği fakültesi öğrencilerinin belirli alanlarda uzmanlık kazanması için girilmesi zorunlu olan bir sınav olmaktadır.

DUS Sınavı Uzmanlık Alanları Nelerdir?

 Ağız, Diş ve Çene CerrahisiAğız, Diş ve Çene Radyoloji Alanı

Ortodonti Alanı

Endodonti Bölümü

Pedodonti (Çocuk Cerrahisi)

Periodontoloji

Prototoik Diş Tedavisi

Diş Hekimliği Alanında Uzmanlık Sınavı

 Diş hekimliği konusunda uzmanlık almak isteyen öğrencilerin DUS sınavına girmesi zorunlu olmaktadır. Belirli surve içinde eğitim alarak uzmanlık unvanına sahip olurlar.

 DUS Sınavı Soruları Nelerdir?

 DUS sınavı yılda bir kez Ankara, İstanbul ve İzmir'de yapılmaktadır. Sınavda diş hekimliği temel bilimler testi ve diş hekimliği klinik Bilimler testi var olmaktadır. Diş hekimliği temel bilimler testi 40 soru, diş hekimliği klinik bilimler testi 80 sorudan oluşmaktadır. Toplam 120 soru olmakla birlikte sınav süresi 2.5 saat olmaktadır.

 DUS Kontejanları ve Taban Puanları

 DUS sınavı ÖSYM taraofnsn belirlenmekte olup sağlık bakanlığı tarafından kontrolü sağlanmaktadır. Bu nedenle her sene bir kez yapılan DUS sınavı kontenjanını Sağlık Bakanlığı hazırlamaktadır. En çok kontenjan açılan bölüm ortodonti bölümü olmaktadır.

 DUS Sınavı Konuları Nelerdir?

Anatomi

Fizyoloji

Tıbbi Biyokimya

Histoloji ve Embriyoloji

Tıbbi Patoloji

Tıbbi Mikrobiyoloji

Tıbbi Farmakoloji

Tıbbi Biyoloji ve Genetik Tıbbi Bilimler testi konusunda sorulan alanlar olmaktadır.

Protetik Diş Tedavisi

Restoratif Diş Tedavisi

Ağız ve Diş Çene Cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Radyoloji Alanı

Periodontoloji

Ortodonti Alanı

Çocuk Diş Hekimliği Klinik Bilimler Testi konusunda soru dağılımı yapılan alanlar olmaktadır.

 DUS Sınavına Nasıl Hazırlanmalı?

 Diş Hekimliği alanında uzmanlık sınavı ve eğitimi oldukça zor ve çaba gerektiren bir alan olmaktadır. Sınavdan başarı ile geçmek için düzenli ve programlı çalışma yapılması bol bol soru çözümü oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Özellikle sınavdan başarılı olması için profesyonel yardıma başvurmada oldukça fazla fayda mevcut olmaktadır. Alanında uzman olan ve deneyimli olan insanlardan gerekli yardımın alınması ile sınavdan geçerli not almak konusunda Medimak.com sitesinin önemli bir başarı oranı mevcut olmaktadır. Öğrencilerine gerekli eğitimleri ve çalışmaları sağlayan site başarı oranını her geçen günde arttırarak yoluna devam etmektedir. Tüm ekipmanları ile profesyonel ekibi ile hizmet veren Medimaks.com sitesi güvenilir ve başarılı hizmetleri ile öğrencilerine yardımcı olmaktadır.

 

Diğer Bloglar
29.12.2020
Tıpta Uzmanlık Alanları
13.07.2021
TUS Nedir ? Nasıl Hazırlanmak Gerekir ?
29.12.2020
DUS veTUS'da Derslere GöreSoru Dağılımı
13.07.2021
TUS da Kaynak Seçimi Neden Önemlidir ?
13.07.2021
En İyi TUS Kitapları Hangisi ?