Giriş Yap
Beni Hatırla
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum ?
Şifremi Unuttum ?
Gönder
Giriş Yap
Destek Talebi Aç
Talebi Oluştur
İptal
Ekle
Dakika
Quiz
Döküman
Ekle
Süre Doldu
Çalışma Planı
Renk Seçiniz
Plan Oluştur
İptal
14:00 - 15:00
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea.
KAYDET
Not Al
Notu Güncelle
İptal
Not Al
Notu Oluştur
İptal
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Anatomi, Kemikler
Sepetim
Toplam

Sepeti Boşalt
13.06.2021 23:00:44
Paylaş
Sınavda çıkacak konu dağılımları nelerdir ?

Tıp Fakültesinde okuyan öğrencilerin en çok merak ettikleri konulardan birisi de TUS sınavıdır. TUS sınavı ülkemizde en zor olduğu bilinen sınavlardan birisidir. Tıp Fakültesinde okuyan öğrenciler uzmanlık yapmak istemeleri durumunda TUS sınavına girmeleri ve gerekli puanları almaları gerekir. Puanlarına göre bölüm tercihlerini yaparak uzmanlık eğitimlerine başlarlar.

 TUS Nedir?

 Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı olarak bilinen TUS sınavı Tıp Fakültesi öğrencilerinin uzmanlık eğitimi alabilmeleri için girdikleri branş seçme sınavıdır. Uzmanlık yapmak isteyen tıp öğrencileri bu sınava mutlaka girmeleri gerekmektedir. TUS sınavı ülkemizde yılda iki gez gerçekleşmektedir. Her yıl eylül ve nisan aylarında Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde yapılmaktadır.

 TUS sınavı iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Bunlar Tıbbi Yabancı Dil Sınavı ve Bilim Sınavıdır. Öğrencilerin girecekleri ilk sınav Tıbbi Yabancı Dil sınavı olmaktadır. Bu sınavdan başarılı olan öğrenciler Bilim sınavına girerler. Bilim sınavından başarılı olan öğrenciler ise yapacakları tercihlere göre uzmanlık eğitimine başlarlar.

 Temel ve Dahili Bilimler Derslerine Göre Soru Dağılımları

 Tıpta Uzmanlık Sınavı iki farklı oturumdan oluşmaktadır. Bu sınava giren öğrenciler sabah oturumunda temel bilimler sınavından sorumlu olurlar. Öğleden sonraki sınav ise klinik bilimleri sınavıdır. Bu iki sınavda da farklı tus konuları yer almaktadır.

 Temel Bilimler ve Klinik Bilimler soruları toplamda 240 sorudan oluşmaktadır. Temel Bilimler sınavında 120 soru, Klinik Bilimleri Sınavında 120 soru yer almaktadır. Her bir oturum için 150 dakika verilmektedir. Toplamda öğrenciler 240 soruyu 300 dakika da cevaplamaları gerekmektedir.

 Temel Tıp Bilimleri Ders Konuları

 Temel Tıp Bilimleri TUS sınavının ilk oturumu olmaktadır. Bu bölümde 7 farklı ders bulunmaktadır. TUS kaynakları 7 farklı dersi 6 kitapta toplamışlardır. Temel Tıp Bilimleri sor dağılımları ise ş şekildedir:

 - Anatomi dersinden 14 soru çıkmaktadır.

 - Fizyoloji dersinden 10 soru çıkmaktadır.

 - Embriyoloji dersinden 8 soru çıkmaktadır.

 - Biyokimya dersinden 22 soru çıkmaktadır.

 - Mikrobiyoloji dersinden 22 soru çıkmaktadır.

 - Patoloji dersinden 22soru çıkmaktadır.

 - Farmakoloji dersinden 22 soru çıkmaktadır.

 Klinik Tıp Bilimleri Ders Konuları

 Klinik Tıp Bilimleri TUS sınavının ikinci oturumudur. Bu bölümde öğrenciler pek çok dersten sorumlu olmaktadırlar. Toplamda 120 soru bulunan Klinik Tıp Bilimleri bölümünde dersler 4 başlık altında toplanmıştır. Klinik Tıp Bilimleri ders konuları ve soru dağılımları ise şunlardır:

 - Dahiliye grubunda 42 soru çıkmaktadır.

 - Pediatri grubunda 30 soru çıkmaktadır.

 - Cerrahi grubunda 36 soru çıkmaktadır.

 - Kadın Hastalıkları ve Doğum grubunda soru çıkmaktadır.

Dahiliye grubu ve Cerrahi grubu olarak belirtilen soruların içerisinde küçük stajlara ait sorular da bulunmaktadır. Küçük staj bölümünde yer alan ders konuları içerisinde halk sağlığı, psikiyatri, FTR, nöroloji, beyin cerrahisi, radyoloji, dermatoloji, anestezi, göğüs cerrahisi, acil tıp, göz hastalıkları, üroloji, kalp ve damar cerrahisi, nükleer tıp konuları yer almaktadır.

 

 

Diğer Bloglar
29.12.2020
Tıpta Uzmanlık Alanları
13.07.2021
TUS Nedir ? Nasıl Hazırlanmak Gerekir ?
29.12.2020
DUS veTUS'da Derslere GöreSoru Dağılımı
13.07.2021
TUS da Kaynak Seçimi Neden Önemlidir ?
13.07.2021
En İyi TUS Kitapları Hangisi ?