Giriş Yap
Beni Hatırla
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum ?
Şifremi Unuttum ?
Gönder
Giriş Yap
Destek Talebi Aç
Talebi Oluştur
İptal
Ekle
Dakika
Quiz
Döküman
Ekle
Süre Doldu
Çalışma Planı
Renk Seçiniz
Plan Oluştur
İptal
14:00 - 15:00
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea.
KAYDET
Not Al
Notu Güncelle
İptal
Not Al
Notu Oluştur
İptal
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Anatomi, Kemikler
Sepetim
Toplam

Sepeti Boşalt
01.04.2021 16:00:18
Paylaş
Tıpta Uzmanlaşma Sınavı

Tıp Uzmanlık Eğitimi Kabul Sınavı veya Tıpta Uzmanı Sınavı (TUS), Türkiye'de tıp fakültesini bitiren mezunların uzmanlık eğitimi tercihinde bulunabilmeleri için gereken branş seçme sınavı olarak tanımlanmaktadır. Yönetmelikte belirlenen kişiler, özellikle tıp fakültesi mezunları olmak üzere, veteriner hekim, diş hekimi ve kimya bölümü gibi bölümlerden mezun olan kişiler de bu sınava girmektedirler.

 

 Sınav Merkezleri Ankara, İstanbul ve İzmir'de Yapılmaktadır

 

 Tıp fakültesini bitiren her bireye "Pratisyen Hekim" unvanı verilmektedir. Pratisyen hekimler herhangi bir alanda uzmanlık eğitimi almamışlardır. Yapılan tus sonucuna göre bir bölüme yerleştirilmektedir. Üç ile altı yıl arasında değişmekte olan süre zarfında uzmanlık eğitimi verilmektedir. Tıpta uzmanlık sınavı, tıp mezunlarının çeşitli alanlarda uzmanlık kazanmak için çaba sarf ettikleri bir sınavdır. Sınav yerleri Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere üç merkezde yapılmaktadır.

 

 Tıpta Uzmanlaşma Sınavı Yılda İki Kez Yapılmaktadır

 

 İlkbahar ve sonbahar olarak yılda iki kez sınav yapılmaktadır. Yapılan tus ile yeterli puanı ve başarı sıralamasını sağlayabilen bireyler, Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir eğitim ve araştırma hastaneleri veya bir adli tıp kurumunda uzmanlık eğitimi almaya başlamaktadırlar. Daha sonra seçtikleri bölümün uzmanlık eğitimini tamamlayarak uzman doktor olabilmektedirler.

 

 Belirlenen Dil Sınavlarından En Az Elli Almaları Gerekmektedir

 

 Uzman doktor olabilmek için tıp fakültesini bitiren bireylerin tıpta uzmanlık sınavına girmeleri gerekmektedir. Uzmanlık tercihinde bulunmak isteyen adayın, tıp fakültesini bitirmiş olması gerekmektedir. Aynı zamanda dil şartı olarak ÖSYM tarafından belirlenen İngilizce sınavlarından en az elli puan alınması gerekmektedir. Tıp fakültelerinde verilen altı yıllık eğitimin tamamı soru olarak TUS’da sorulmaktadır.

 

 Sınav Süreci Nasıl İşlemektedir?

 

 Sabah ve öğleden sonra grubu olmak üzere iki oturumdan oluşmaktadır. Bu iki oturumda temel bilgiler ve klinik bilgilerden toplam iki yüz kırk adet test sorusu sorulmaktadır. Süre olarak ise sınava giren adaylara üç yüz dakika verilmektedir. Anatomi, biyokimya fizyoloji, farmakoloji, patoloji, iç hastalıkları gibi on bir farklı konudan oluşan sınav, tıbbi kavram ve hastalıkların değerlendirilmesi için hem temel tıp bilgisini hem de klinik tıp bilgisini test etmektedir.

 

 TUS'un Amacı Uzmanlık Alanında Doktor Yetiştirmektir

 

 Sınava giren adaylar puanlarına göre sıralanmaktadır. Sınavın amacı, tercih edilen uzmanlık alanlarında doktor yetiştirmektir. Sınavda başarılı olan bireylere asistan unvanı verilmektedir. Bunun yanında adaylar yalnızca belirlenen kontenjan kadarıyla ilgili uzmanlık alanına yerleştirileceklerdir. Sınava giren adayların tıp alanındaki kavramları bilmeleri gerekmektedir. Bu bilgileri yeterince anlamak ve kullanabilmek gerekmektedir.

 

 Yeterli Düzeyde Puan Alan Bireyler İnternet Üzerinden Tercih Yapabilmektedirler

 

 Zorluk derecesi kişiden kişiye değişmekte olup genel olarak sınava giren kişilerin konulara önemli derecede hâkim olmasını gerektiren bir sınav olmaktadır. Yapılan tus ile belirli bir alanda kendilerini geliştirmek isteyen bireyler sınava yoğun bir şekilde hazırlanmaktadırlar. Sınava girenlerin yaklaşık dörtte biri asistan olarak eğitimlerine başlamaktadırlar.

Diğer Bloglar
29.12.2020
Tıpta Uzmanlık Alanları
13.07.2021
TUS Nedir ? Nasıl Hazırlanmak Gerekir ?
29.12.2020
DUS veTUS'da Derslere GöreSoru Dağılımı
13.07.2021
TUS da Kaynak Seçimi Neden Önemlidir ?
13.07.2021
En İyi TUS Kitapları Hangisi ?