Giriş Yap
Beni Hatırla
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum ?
Şifremi Unuttum ?
Gönder
Giriş Yap
Destek Talebi Aç
Talebi Oluştur
İptal
Ekle
Dakika
Quiz
Döküman
Ekle
Süre Doldu
Çalışma Planı
Renk Seçiniz
Plan Oluştur
İptal
14:00 - 15:00
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea.
KAYDET
Not Al
Notu Güncelle
İptal
Not Al
Notu Oluştur
İptal
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Anatomi, Kemikler
Sepetim
Toplam

Sepeti Boşalt
29.12.2020 15:35:47
Paylaş
Tıpta Uzmanlık Alanları

Tıp Fakültesi sağlık alanında hizmet verecek hekimler yetiştirir. İnsanların sağlığını koruma ve geliştirme, hastalık ve sakatlıklarını iyileştirme alanında çalışacak hekimleri yetiştirme ile ilgili eğitim ve araştırma yapılır.

TUS sınavının Temel Tıp Bilimleri ve Klinik Tıp Bilimleri bölümlerinde farklı uzmanlık alanlarına göre sınıflanan sorular bulunmaktadır. TUS uzmanlık alanlarının yüzdelik dilimi ve her alanın sınavdaki soru sayısı da farklıdır. Bu nedenle TUS soru dağılımı derslere göre de değişmektedir.

DUS Sınavı Nedir sorusuna cevap verebilmek için sınavın kapsamı ve soru dağılımına da değinmek gerekecektir. DUS Sınavı yılda 1 kez, Ankara, İzmir ve İstanbul’da aynı anda yapılır. Sınavda ”Diş Hekimliği Temel Bilimler Testi” ve ”Diş Hekimliği Klinik Bilimler Testi” olmak üzere iki test bulunur.

Bunun yanında; Diş Hekimliği Temel Bilimler Testi 40 sorudan oluşurken, Diş Hekimliği Klinik Bilimler Testinde 80 soru bulunmaktadır. DUS için belirlenen kontenjan her yıl Sağlık Bakanlığı ile üniversiteler arasındaki iletişim sonucunda belirlenerek açıklanır. DUS adayları tek oturumda toplam 120 soru cevaplayacaktır. Sınav süresi 2,5 saat (150 dakika) olacaktır.

DUS Sınavı Diş Hekimi olup ağıdaki alanlarda uzmanlık statüsü elde etmek isteyen kişilerin girdiği bir sınavdır.

- Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi,

- Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi,

- Ortodonti, Endodonti,

- Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği),

-Periodontoloji, Protetik Diş Tedavisi.

Tıpta Uzmanlık Sınavı her yıl ilkbahar ve sonbahar olmak üzere iki defa yapılmaktadır. Her bir sınav iki oturumda gerçekleşmektedir. Sabah oturumunda temel bilimler sınavı uygulanırken, öğleden sonraki oturumda klinik bilimler sınavı uygulanır. Temel bilimler ve klinik bilimlerden 120’şer soru sorulur. Her bir oturum için 150 dakika süre verilir. Tıpta Uzmanlık Sınavında 240 soru sorulmakta ve toplamda 300 dakika süre verilmektedir. Şimdi bu soru sayılarını biraz açalım. Hemen aşağıda, derslere göre temel tıp bilimleri soru dağılımı ve klinik tıp bilimleri soru dağılımı yer almaktadır.

TUS soru dağılımı derslere göre değişen yüzdelerle aşağıdaki tablolarda belirtilmiştir. Anatomi, Fizyoloji, Pediatri gibi farklı uzmanlık alanlarındaki TUS derslerini Ankara ‘nın en deneyimli hocalarından dinleyebilmek, ücretsiz yazılı-PDF kaynaklar ve tüm cihazlara uyumlu mobil sistem ile tüm dershane kaynaklarını elinizin altında tutabilmek için önemlidir.

Diğer Bloglar
29.12.2020
Tıpta Uzmanlık Alanları
13.07.2021
TUS Nedir ? Nasıl Hazırlanmak Gerekir ?
29.12.2020
DUS veTUS'da Derslere GöreSoru Dağılımı
13.07.2021
TUS da Kaynak Seçimi Neden Önemlidir ?
13.07.2021
En İyi TUS Kitapları Hangisi ?