Giriş Yap
Beni Hatırla
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum ?
Şifremi Unuttum ?
Gönder
Giriş Yap
Destek Talebi Aç
Talebi Oluştur
İptal
Ekle
Dakika
Quiz
Döküman
Ekle
Süre Doldu
Çalışma Planı
Renk Seçiniz
Plan Oluştur
İptal
14:00 - 15:00
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea.
KAYDET
Not Al
Notu Güncelle
İptal
Not Al
Notu Oluştur
İptal
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Anatomi, Kemikler
Sepetim
Toplam

Sepeti Boşalt
01.05.2021 17:48:28
Paylaş
 Tıpta Yan Dal Uzmanlık Sınavı Tarihleri Ne Zaman?

 Halk arasındaki bilinen adıyla YDUS ‘un tam açılımı-tıpta yan uzmanlık eğitimine giriş sınavıdır. Türkiye genelinde Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastaneleriyle tıp fakültelerinde ya da Gata ve benzeri ileri seviye kurum ve hastanelerde yan da uzmanlığı eğitimi almak isteyenlere ÖSYM Başkanlığınca yılda bir veya başvuru yoğunluğuna göre iki kere düzenlenebilen bir sınavdır.

 

 YDUS Sınavı Nedir?

 

 Hekimlik görevini yapmakta olan adayların çeşitli tıp eğitimi veren kurumlarda yan dalda eğitim almak amacıyla ÖSYM Başkanlığı’nın düzenlediği sınavlara ydus denmektedir. Sınava girmek isteyen adayların, sınavlara başvurmaya hak kazanabilmeleri için ilk ve ön koşul hekimlik görevini ifa ediyor olmalarıdır. Belirtilen şartlara uygun olmayan adaylar sınavlara başvuru ve giriş hakkı elde edemezler. Tıpta yan dalda eğitime giriş imtihanlarının yapılması ardından sınav sonuçlarının açıklanmasıyla adayların yerleştirme için tercihte bulunması ve yerleştirilmesi dönemi başlar.

 

 Tıpta Yan Dal Uzmanlık Sınavı Tarihleri Ne Zaman?

 

 Sınava girmek isteyenler için tıpta yan dal eğitime giriş sınavları her sene Aralık ayı içrisinde yapılmaktadır. Ydus sınavı başvuruları ise sınav tarihinden iki ay önce Ekim ayı içerisinde yapılmaktadır. Sınav başvuruları için belirlenen tarihler içerisinde adayların başvuru yapmakta gecikmesi halinde yine Kasım ayı içerisinde belirlenen bir tarih duyurulur ve adayların sınav kayıtları yapılır.

 Her sene bir veya nadir olarak talep yoğunluğu doğrultusunda iki defa sınav açılabilmektedir. ÖSYM Başkanlığı’nın düzenlediği yan dal eğitimi giriş sınavlarına başvuru için adayların sınavdan 2 ay önceden sınava giriş için kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Sınava giren adaylar için sonuçlar bir buçuk ile iki aya içinde açıklanır.

 

 

 Kimler YDUS Sınavına Girebilir?

 

 Ydus sınavlarına hekimlik görevinde olan ve sürdürmekte olan adaylar girebilir. Uzmanlık eğitimi almak isteyen hekimlerin sınavlara katılabilmesi için en önemli koşul doktorluk yapıyor olmalıdır. Halen hekimlik yaptıklarını Ösym Başkan’lığına bildiren her aday sınava girmeye hak kazanabilir. Tıpta yan dal uzmanlığı eğitimlerini almak üzere başvuru yapan hekim adaylar haricindekiler yan dal sınavına giremezler. Uzmanlık eğitimi olarak bilinen bu eğitimi almak üzere ve tıpta yan dal uzmanlık bilgilerini geliştirmek eğitim almak için sadece doktor olan adayların başvuru yapabildikleri yan dalda uzmanlığa giriş sınavları için istenen diğer gerekli şart ve belgeler şu şekildedir.

 

 - Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında ya da yurtdışında Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakan’ lığına bağlı olan kurumlarda hekimlik yapıyor olmak.

 - Sınav sonrası başvuru yapacağı yan dal ile ilgili bir uzmanlık alanına sahip olmak.

 - Devlet Memurları Kanunu’nun 657/ 48. Maddesi ve 1. fıkrasının A bendindeki 4/ 5 maddelerinde belirtilen şartlara sahip olmak.

 - Sınavlarda başarı sağlayan adaylar sonuçlarının açıklandığı sürede atamalarının yapılmasına mani olacak bir hal içerisinde olmamak.

 - Sınavların sonrasında adayların yeterli başarı göstermeleri durumunda eğitimlerini görmek istedikleri tıpta yan dal uzmanlık eğitimine girişte sağlık sıkıntılarının veya mani bir durumlarının olmaması.

 - Devlet memurluğu yahut da bağlı kurumlardaki görevlerinden çıkarılmamış veya uzaklaştırılmamış ve cezası almamış durumda olmak.

 - Devlet memurluğunda ayrılmış olarak sayılan adaylar yahut ayrılan adaylar için Devlet Memurları Kanunu’nun 657/ 97. Maddesi uyarınca göreve atanmasına mani bir hal içerisinde olmamak.

 

 

Diğer Bloglar
29.12.2020
Tıpta Uzmanlık Alanları
13.07.2021
TUS Nedir ? Nasıl Hazırlanmak Gerekir ?
29.12.2020
DUS veTUS'da Derslere GöreSoru Dağılımı
13.07.2021
TUS da Kaynak Seçimi Neden Önemlidir ?
13.07.2021
En İyi TUS Kitapları Hangisi ?