Giriş Yap
Beni Hatırla
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum ?
Şifremi Unuttum ?
Gönder
Giriş Yap
Destek Talebi Aç
Talebi Oluştur
İptal
Ekle
Dakika
Quiz
Döküman
Ekle
Süre Doldu
Çalışma Planı
Renk Seçiniz
Plan Oluştur
İptal
14:00 - 15:00
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea.
KAYDET
Not Al
Notu Güncelle
İptal
Not Al
Notu Oluştur
İptal
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Anatomi, Kemikler
Sepetim
Toplam

Sepeti Boşalt
13.07.2021 22:52:06
Paylaş
TUS Dersleri Nedir, Nasıl Çalışılır ?

TUS Türkçe açılımı tıpta uzmanlık sınavı olan ve Türkiye'de uzun yıllardır yapılan bir sınavdır. Uzmanlık sınavlarının arasında oldukça ayrıntılı ve başarılı olunması zor bir sınavdır. TUS iki oturum olarak her yıl iki kere yapılır. İlk oturumda tıp fakültesinde verilen ilk üç yılın dersleri verilir. İkinci oturumda ise tıp fakültesindeki son üç yılında verilen eğitimdeki dersler verilir. TUS sınavının ilk oturumu öğleden önce ikinci oturumu öğleden sonra aynı gün içinde olacak şekilde yapılır.

 Kimler Girebilir?

 TUS sınavına 6. sınıf öğrenciler ve mezun olup diploma almış olan öğrenciler uzmanlık alanında eğitimlerine devam etmek için girerler. Diğer öğrenciler yani 6. sınıf olmayan tıp fakültesi öğrencileri ise sınavın yalnızca temel bölümler bölümü sınavına yani ilk oturumuna girebilirler. Bu öğrenciler henüz diploma sahibi olmadıkları için ikinci sınava yani klinik bilimleri sınavına giriş izinleri yoktur. TUS sınavına girdikten sonra gelen puana bağlı olarak çeşitli bölümler yazılır ve sistemin puana göre tercih edilen bölüme yerleştirmesi için belli bir süre beklenir. Sınavda sorulan tus dersleri  için öğrenciler genellikle 5. sınıftan itibaren kurslara gitmeye başlarlar.

 TUS Dersleri

 TUS dersleri tıp fakültelerinde verilen 6 yıllık eğitimin hepsini kapsadığı için oldukça geniş ve ayrıntılıdır. Başlıca dersleri arasında anatomi, histoloji, fizyoloji gibi her şey ile bağlantılı olan konular gelir. Bu konular kendi içlerinde dallanmalara ayrıldıktan sonra TUS dersliklerinde ve üniversitelerde ayrıntılı bir şekilde anlatılır. Örnek olarak anatomi dersi üst taraf kemikleri, alt taraf kemikleri, yanal kemikler ve yapıları, kas dokuları, sinir dokuları, kıkırdak ve bağlayıcı kıkırdak yapıları gibi birçok dala ayrılır. İlk üç yılda bu konular öğrencilere genel olarak anlatılır ve son üç yılda da tıp eğitiminin klinik eğitim bölümleri başlar.

 Derslerin Dağılımı

Sınava önemli olan bir konu da tus dersleri adı altında verilen ve sınavda çıkacak olan konuların hangi yıl işlendiği olur. Bir konu genel olarak fakültenin ilk yıllarında işlenmiş ise TUS sınavına kadar unutulma ihtimali yüksek olur. Sınava çalışmada bu unutulma oranına göre yapılır. Yapıları gereği tus dersleri çoğunlukla öğrenilen bilginin akılda kalması ve sınavda kalması prensibine dayanır. Bundan dolayı bu derslerin fakültelerde işlenirken de akılda kalacak şekilde öğrenilmesi gerekir. Unutulma olasılığı yüksek derslerin daha çok tekrar edilmesi gerekir.

 TUS Derslikleri

 TUS sınavı için fakültelerin verdiği eğitimin yanı sıra öğrenciler destek almak amaçlı çeşitli kurumların açtığı destek kurumlarına girerler. Bu gibi kurumlarda alanında uzman doktorlar tarafında TUS sınavında çıkacak konular sınav mantığına uygu olarak anlatılır. Sınava birkaç sene kala başlayan bu kurslar sınav dönemine giren öğrenciler için bireysel koçluk sistemleri de hazırlarlar. Sınava bir kaç ay kala ise TUS sınavı baz alınarak yapılan denemeler ve çeşitli kamplar yer alır.

 

 

Diğer Bloglar
29.12.2020
Tıpta Uzmanlık Alanları
13.07.2021
TUS Nedir ? Nasıl Hazırlanmak Gerekir ?
29.12.2020
DUS veTUS'da Derslere GöreSoru Dağılımı
13.07.2021
TUS da Kaynak Seçimi Neden Önemlidir ?
13.07.2021
En İyi TUS Kitapları Hangisi ?