Giriş Yap
Beni Hatırla
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum ?
Şifremi Unuttum ?
Gönder
Giriş Yap
Destek Talebi Aç
Talebi Oluştur
İptal
Ekle
Dakika
Quiz
Döküman
Ekle
Süre Doldu
Çalışma Planı
Renk Seçiniz
Plan Oluştur
İptal
14:00 - 15:00
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea.
KAYDET
Not Al
Notu Güncelle
İptal
Not Al
Notu Oluştur
İptal
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Anatomi, Kemikler
Sepetim
Toplam

Sepeti Boşalt
13.07.2021 22:44:01
Paylaş
TUS Dersleri Nelerdir ?

Tıp uzmanlık sınavı doktor adaylarının puanları dikkate alınarak seçtikleri bir branş da eğitim almalarına yaramaktadır. Yani tıp okuyan ve bir alanda uzmanlaşmak isteyen her aday bu sınava girmektedir. TUS sınavı yılda iki kere yapılmaktadır ve zor bir sınav türüdür. TUS sınavında iki alan üzerinden sorulan sorular ile adayların bilgileri ölçülür. Yüz yirmi bir alan, yüz yirmi diğer alan TUS sorularını oluşturmaktadır.

 

 TUS sınavında sorulan sorular temel bilgiler ve klinik bilgiler olmak üzere kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Klinik bilgiler tus dersleri ve sorularının içeriğinde temel bilgiler de geçmektedir. Her iki alan tus dersleri ve soruları tamamen birbirinden ayrılamaz. Bu güzden TUS sınavına giren adaylar sınavda hangi alan sorularını çözdüklerine çok dikkat etmeli ve alan bilgisine göre soruyu değerlendirip, soruyu çözmelidir.

 

 TUS Dersleri Nelerden Oluşmaktadır?

 

 TUS sınavında temel bilgiler alanında sorulan sorular aslında fakültelerin birinci ve üçüncü sınıf öğrencilerine gösterilen TUS dersleridir. Klinik bilgiler alanında sorulan sorular ise son sınıf TUS derslerini oluşturmaktadır. Sınava girecek adaylar kendinden önceki yıllardaki ders notlarından, çıkmış sorulardan ve sınava yönelik kaliteli sorulardan faydalanarak TUS sınavına çalışmalıdırlar.

 

 Kurslarda tus dersleri olarak adaylar patoloji, fizyoloji, genel cerrahi, pediatri, anatomi ve biyokimya gibi birçok tıp fakültesinde gösterilen konulardan oluşan bir dizi alan konularını tekrardan çalışır ve konular ile ilgili birçok soru çözerler. Sınavda temel bilgiler alanını oluşturan tus dersleri farmakoloji, biyokimya, mikrobiyoloji ve patoloji alanlarından yirmi ikişer tane olmak üzere soru sorulur. Yani temel bilgiler alanından en çok konu payına sahip olan tus dersleri bu alanlardan gelmektedir.

 

 TUS Sınavında Klinik Alan Soruları Nelerdir?

 

 TUS sınavında aday klinik alan soruları dahiliye, kadın doğum ve hastalıkları, cerrahi, pediatri gibi alanlardan gelmektedir. Sınava girecek olan adaya klinik alan soruları içinde daha önce yapmış olduğu stajlar ile ilgili de yirmi üç adet soru sorulmaktadır. Sınava en çok etki eden tus dersleri dahiliye ve pediatridir. Bu alanda sorulan sorular yüzde yirmi beş alanında etki etmektedir. Sınav puanına etkisi olan alanlardan biri de cerrahidir. Cerrahi alanında yirmi beş adet soru vardır ve sınav puanına etkisi yüzde yirmi bir oranındadır.

 

 Sınava diğer alanlardan daha az etki eden bölümler ise staj bilgileri ve kadın doğum hastalıklarıdır. Kadın doğum ve hastalıkları alanında adayın karşısına on iki adet soru çıkmaktadır. Staj alanında sorulan sorular ise yirmi üç adet olmak üzeredir. İki alan içinde sınav puanına en az etki eden kadın doğum ve hastalıklarıdır. Adayın sınav puanına etkisi ise yüzde ondur.

 

 TUS Sınavından Önce Adayın Yapması Gerekenler Nelerdir?

 

 TUS sınavına girecek olan aday ilk önce dil alanında istenen belirli puanı alması gerekmektedir. TUS sınavına girmek için adaydan istenen yeter şart ise dil sınavında elli barajının geçilmesidir. Aday istediği dil de sınava girebilme hakkına sahiptir. Yani yeterlilik istenen dil İngilizce olmak zorunda değildir.

 

 

Diğer Bloglar
29.12.2020
Tıpta Uzmanlık Alanları
13.07.2021
TUS Nedir ? Nasıl Hazırlanmak Gerekir ?
29.12.2020
DUS veTUS'da Derslere GöreSoru Dağılımı
13.07.2021
TUS da Kaynak Seçimi Neden Önemlidir ?
13.07.2021
En İyi TUS Kitapları Hangisi ?