Giriş Yap
Beni Hatırla
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum ?
Şifremi Unuttum ?
Gönder
Giriş Yap
Sepetim
Toplam

Sepeti Boşalt
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
22.08.2021 11:55:15
Paylaş
TUS Hazırlık Kitap Tercihi

TUS, çoğunlukla altı adeti Temel Tıp Bilimleri ve beşi Klinik Tıp Bilimleri olarak on bir temel konudan meydana gelir. Eski dönemlerde yapılan TUS çıkmış soruların yanıtlarını irdelediğinizde konu dağılımlarının belli başlı noktalardan çıktığı gözlemlenmiştir. Bu konu dağılımlarına bakacak olurasak: Temel Tıp Bilimleri Anatomi on dört, Histoloji ve Embriyoloji sekiz, Fizyoloji on, Tıbbi Biyokimya yirmi iki, Tıbbi Mikrobiyoloji yirmi iki, Tıbbi Patoloji yirmi iki, Tıbbi Farmakoloji yirmi iki sorudan meydana gelmektedir. Klinik Tıp Bilimlerinden Dâhiliyeden kırk iki, Pediatri otuz, Cerrahi otuz altı, Kadın Hastalıkları ve Doğum Bilgisi on iki soru çıkmaktadır.

 TUS’ta Kaynaklar Niçin Bu Kadar Önemlidir?

 TUS'a hazırlık süreci hepimizin bildiği gibi son derece önemli bir basamaktır. TUS hazırlık sürecinde olan kişilerin alan hakkında yetkinlikleri, mesai saatlerinin süresi, iş gereği bulunan şehrin konumu ve imkanları ile alabileceği kurs desteği gibi çeşitli etkenlere göre başarı oranı farklılık göstermektedir. Bu nedenle bu sınava hazırlanan her bir aday hazırlık süresini farklı etkenler doğrultusunda gerçekleştirir. Özellikle büyükşehir dışında çalışan adaylar bu sınava sadece yazılı kaynaklardan çalışmak zorunda kaldıkları için süreç onlara biraz daha zorlayıcı gelebilir. Ancak düzenli bir çalışma disiplini ile bu süreci son derece başarılı olarak da tamamlayabilirsiniz. Sizin öz disiplininiz bu zamanlarda en büyük destekçiniz olacaktır. Tabii ki kullandığınız kaynakların kalitesi doğrultusunda bu başarı mümkün olacaktır.

 TUS Kaynakları ve TUS'a Hazırlık Sürecinde Kaynağın Önemi

 Sahiden TUS hazırlık kitapları seçimi bu kadar önemi var mı? diye aklınıza soru işaretleri gelebilir. Kitap kaynakları, kişinin bu zorlu sürecinde ona rehberlik eden olmaz olmazıdır. Kitaplar sizi TUS'da karşılaşacağınız sorulara hazırlar ve bu nedenle seçimleriniz oldukça titiz yapmalısınız. Bu nedenle TUS gibi kapsamlı bir sınavda kullanılacak kaynaklar alanında uzman tecrübeli hekimler tarafından hazırlanmış olmalıdır. Alacağınız kaynakta mutlaka yazarına dikkat edin ve araştırmadan geçmeyin. Soru çözümleri de kapsayıcı ve detaylı olmalıdır böylelikle nerede hata yaptığınızı ve bunu bir daha nasıl tekrarlamayacağınız hakkında detaylı bilgiler edinmiş olursunuz. Elbette kaynak seçerken başka incelememiz gereken detaylarda mevcut.

 Peki TUS Kaynakları Alırken Nelere Özen Gösterilmeli?

 Seçeceğiniz TUS hazırlık kitapları seçerken güncel müfredata kesinlikle dikkat ediniz. Bütün alanlar hakkında detaylı, yeterli ve anlaşılır bilgiler olmalı. Kitabın yazarı alanında uzman bir hekim olmalı kaynağın niteliği açısından bu son derece önemlidir. Kitabı yazan hekim TUS sınavında başarılı bir sonuç elde etmiş ve çevrede tanınan biri olmalı. Soru çözümleri, sorular ve konu anlatımları özgün yazılardan meydana gelmeli. Kaynakta görsel anlatım yer almalı böylece konular görsel olarak da hafızada yer etmeli. TUS hazırlık kitapları alırken kaynakta yer alan grafik ve görsel içeriklerin anlaşılır bir düzeyde olmasına dikkat ediniz. Kaynak da mutlaka geçmiş sorular ve çözümleri olmalı bunlar kapsamlı bir şekilde paylaşılmalı. Kaynaklar sizi başarıya götüren yol arkadaşlarınız olacaktır onları seçerken özenli davranın.

 

 

Diğer Bloglar
29.12.2020
Tıpta Uzmanlık Alanları
13.07.2021
TUS Nedir ? Nasıl Hazırlanmak Gerekir ?
29.12.2020
DUS veTUS'da Derslere GöreSoru Dağılımı
13.07.2021
TUS da Kaynak Seçimi Neden Önemlidir ?
13.07.2021
En İyi TUS Kitapları Hangisi ?