Giriş Yap
Beni Hatırla
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum ?
Şifremi Unuttum ?
Gönder
Giriş Yap
Destek Talebi Aç
Talebi Oluştur
İptal
Ekle
Dakika
Quiz
Döküman
Ekle
Süre Doldu
Çalışma Planı
Renk Seçiniz
Plan Oluştur
İptal
14:00 - 15:00
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea.
KAYDET
Not Al
Notu Güncelle
İptal
Not Al
Notu Oluştur
İptal
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Anatomi, Kemikler
Sepetim
Toplam

Sepeti Boşalt
13.07.2021 22:34:06
Paylaş
TUS İçin Nasıl bir yol izlemeliyiz ?

Tıpta Uzmanlık Giriş Sınavı, altı yıl tıp fakültesi eğitimini tamamlamış veya mezun olacak kişilerin girdikleri branş seçme sınavıdır. Sınav iki oturumdan oluşmakta, Temel Bilimler ve Klinik Bilimler olarak ayrılmaktadır. 240 soru olan TUS, pek çok konuyu içerdiğinden sınava hazırlanan kişilerin planlı olması gerekmektedir. Öncelikle sınava girmiş ve kazanmış olan kişiler ile iletişime geçtiklerinde deneme çözmenin ne kadar önemli olduğu ile karşılaşacaklardır. Soru çözmek sınavda her zaman avantajı artıran bir unsurdur. Sık sık konu çalışırken de o konu ile ilgili çıkmış sorulara bakılması gerekmektedir. Sınava hazırlık için sınav mantığını anlamak önemlidir. Sınavda bizlerden ne istediğini ve ne kadar zorladığını çözmemiz daha kolay bir hazırlanma süreci oluşturacaktır.

 TUS’ a Hazırlanırken Deneme Çözmenin Önemi

 Konular ve konu sonundaki testler tamamlandıktan sonra gerçek sınavda olduğu gibi 240 soru ve 300 dakika şeklinde tus deneme kitapçıklarına başlanmalıdır. Deneme seçerken sınava eş değer olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle denemeyi önceden satın almış ve çözmüş kişilerin yorumları oldukça önemlidir. Güncel olan denemeler aynı zamanda zorluk derecesi gerçek sınava eş değer olmalıdır. Deneme çözerken gerçekten sınava girmiş gibi bilgisayar ve telefondan uzak, sessiz bir ortamda olmanız gerekmektedir. Dikkatinizi dağıtacak her şeyi deneme çözdüğünüz olandan uzaklaştırmalısınız. Denemeleri sık sık tekrarlayarak sorulara odaklanmanızı sağlayabilirsiniz. Zaman kaybının önüne geçmek için soruyu ilk okuduğunuzda anlamanız ve cevap vermeniz önemlidir. Aynı soruyu ikinci defa okumayı düşünüyorsanız beklemeden bir sonraki soruya geçilmelidir. Odaklanmak ve çözüme yönelik düşünmek oldukça önemlidir.

 Deneme Çözmek İçin Acele Etmeyin

 Sınava hazırlanan kişiler daha fazla deneme çözme mantığı ile konuların %50’sine hakim olduklarında denemelere başlamaktadır. Halbuki bu durum kişileri hayal kırıklığına uğratmaktadır. Bitirdiğiniz konulara yönelik testler ve denemeler başarınızı ortaya çıkarabilir. Fakat çıkmış soruların tamamını çözmek yanlışları ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle konuların sağlıklı bir şekilde bitirilmesinin ardından denemelere başlanmalıdır. Denemelerde yanlış yapılan sorular mutlaka bir yere not edilmeli ve doğru cevabı üzerinde düşünülmelidir. Hatta denemelerde çözemediğiniz veya yanlış cevap verdiğiniz soruları kesip bir defter oluşturarak eksiklerinizi daha rahat görebilirsiniz.

 Sınava Hazırlanırken Endişeye Kapılmayın

Sınavı deneme çözerek kazananlar her zaman öğrenerek ilerlemiş kişilerdir. Ezber yapmak deneme sınavlarında başarısız olmanızı sağlar. Her insanın ders çalışma stili farklı olduğu için şu saatte ve şu zamanda deneme çözülmeli demek doğru değildir. Dinlenme sürecinin ardından rahat bir kafa ile gerçek sınav psikolojisiyle deneme çözümü yapılmalıdır. Uzmanların tavsiyesi denemelerin gerçek sınav saatinde yapılmasına yöneliktir. Bu saye de beyin yönetimi sağlanmaktadır. Sınav günü geldiğinde beyin olarak alıştığınız bir zaman diliminde soru çözüyor olmanız endişenizi sonlandıracaktır. Ayrıca sınav öncesi kaygının son bulması ve heyecanın önüne geçilmesi sağlanmaktadır.

 

Diğer Bloglar
29.12.2020
Tıpta Uzmanlık Alanları
13.07.2021
TUS Nedir ? Nasıl Hazırlanmak Gerekir ?
29.12.2020
DUS veTUS'da Derslere GöreSoru Dağılımı
13.07.2021
TUS da Kaynak Seçimi Neden Önemlidir ?
13.07.2021
En İyi TUS Kitapları Hangisi ?