Giriş Yap
Beni Hatırla
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum ?
Şifremi Unuttum ?
Gönder
Giriş Yap
Sepetim
Toplam

Sepeti Boşalt
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?

25.09.2021 15:54:36
Paylaş
TUS İÇİN YABANCI DİL GEREKSİNİMİ VAR MI?

TUS yani “Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı” ve yabancı dil sınavlarına dair zaman zaman sorular yöneltilmektedir. Bu kısa yazımızda bu konuyu derledik.

Soru      : TUS’a girmek için yabancı dil bilmem gerekiyor mu?

Cevap   : TUS sınav başvurusu yapabilmeniz için yabancı dil yeterliliği şartı aranmıyor. Bununla birlikte diyelim ki TUS’dan aldığınız puan ile tercih yapacaksınız, tam da bu noktada yani tercih yapabilmeniz için mevzuatın öngördüğü yabancı dil sınavlarından birinden yeterliğinizi belgelemeniz gerekiyor.

TUS için yabancı dil yeterliği sunabileceğiniz sınavlar ise şunlar:

TIPDİL (İngilizce,Fransızca,Almanca) : TIPDİL sınavı Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanır ve sadece Ankara ve İstanbul’ da senede 2 defa yapılır. (Şubat – Haziran)

YDS : YDS, ÖSYM tarafından yılda üç kez yapılır, üniversitelerin akademik personel ve lisansüstü öğrenci alımlarında kullanılabilen bir yabancı dil sınavıdır.

YÖKDİL: YÖK tarafından ÖSYM’ye yaptırılan bir yabancı dil sınavıdır. Puan sadece akademik personel alımlarında kullanılmaktadır. 81 ilde Fen, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında; Almanca, Fransızca, Arapça ve İngilizce dillerinde yapılmaktadır.

TUS sonrası tercih yapabilmeniz için bu sınavlardan 50 ve üstü puan almanız yeterli olacaktır. Üstelik 50 ve üzerinde aldığınız her not 5 yıl boyunca geçerli olup tekrar TUS’a girmeniz halinde bu notu ibraz beyan edebilirsiniz.

 

Başarılı günler dileriz…

NOT: Sınav program ve uygulamaları, sınavı gerçekleştiren kurum tarafından farklı şekilde tekrar düzenlenebileceğinden güncel bilgi için ilgili sınav merkezinin resmi internet adresini incelemeniz rica olunur.

Diğer Bloglar
25.09.2021
TIPTA UZMANLIK SINAVI (TUS) KAYNAK SEÇİMİ
25.09.2021
TIPTA UZMALIK SINAVI (TUS) GENEL BİLGİLER
25.09.2021
TUS İÇİN YABANCI DİL GEREKSİNİMİ VAR MI?
25.09.2021
TUS’A NASIL HAZIRLANILMALI ? ETKİN BİR ÇALIŞMA HANGİ UNSURLARI İÇERMELİ ?
07.10.2021
TUS (TIPTA UZMANLIK EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI) HAZIRLIĞI “TÜKENMİŞLİĞİNİ” ÖNLEYIN