Giriş Yap
Beni Hatırla
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum ?
Şifremi Unuttum ?
Gönder
Giriş Yap
Destek Talebi Aç
Talebi Oluştur
İptal
Ekle
Dakika
Quiz
Döküman
Ekle
Süre Doldu
Çalışma Planı
Renk Seçiniz
Plan Oluştur
İptal
14:00 - 15:00
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea.
KAYDET
Not Al
Notu Güncelle
İptal
Not Al
Notu Oluştur
İptal
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Anatomi, Kemikler
Sepetim
Toplam

Sepeti Boşalt
13.07.2021 23:34:31
Paylaş
TUS Konuları Hangileridir ?

TUS, tıp fakültesi eğitimi içerisinde uzmanlık eğitiminin olmaması sebebiyle tıp alanında uzmanlık eğitimi almak isteyenlere yapılan bir sınavdır. TUS, Tıpta Uzmanlık Sınavı’nın yaygın olarak kullanılan kısaltılmış halidir. TUS ’un bir diğer açılımı ise Tıpta Uzmanlık Eğitimine giriş sınavıdır. Her iki açılım da genel olarak kullanılmaktadır. Tıp fakültesi eğitimini alarak alanında uzman olmak isteyenlere yapılan TUS, Türkiye’deki en zor sınavlardan biri olarak bilinmektedir.

TUS yılda iki kez olmak koşuluyla Nisan ve Eylül aylarında yapılmaktadır. TUS’ta yeterli puanı alıp belli başarı düzeyine ulaşan bireyler, kendi tercihlerine göre Sağlık Bakanlığı’na bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinde veya Adli Tıp Kurumu’nda uzmanlık eğitimlerini alabilirler. Böylelikle, eğitimini tamamlamış kişiler uzman doktor unvanını alırlar. Bir doktor eğer alanında uzmanlaşmak ve uzman doktor unvanını almak istiyorsa, bunun yolu sadece Tıpta Uzmanlık Eğitimine Giriş Sınavı’ndan (TUS) geçer. Tıp fakültesinde eğitimine devam etmekte olan bir tıp öğrencisi de TUS’a girme hakkına sahiptir. Fakat bu kişiler tercihlerini ancak Tıp Fakültesi eğitimlerini bitirdikten sonra yapabilirler. Peki, bir tıp doktoru TUS’a nasıl hazırlanmalıdır?

Tıpta uzmanlık sınavına girmenin birinci adımı yabancı dil sınavlarından birinde başarılı olmaktan geçer. Yabancı dil yeterliliği için kişilerin; İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinin birisinden elli ve üzeri puan alarak başarı elde etmiş olması ya da Yükseköğretim Kurulu tarafından bu puana denk kabul edilen uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olması gerekmektedir. 

Tıp fakültesinden mezun olan adayların ÖSYM tarafından yapılan YDS, YOKDİL ve TIPDİL sınavlarının birinden en az 50 ve üzeri puan alması şartı aranmaktadır. Bu sayede bilim sınavına girecek adaylar seçilmiş olur. Unutulmaması gereken en önemli nokta, yabancı dil sınavlarından alınan sonuçların sınav tarihinden itibaren beş yıl süre ile geçerli olmasıdır. Beş yıllık sürenin sona erdiği tarihin devamında mesleki bilgi sınavına başvuru tarihi dikkate alınır. Bu nedenle, Tıpta Uzmanlık Sınavı’na hazırlanan bir öğrencinin çok iyi düzeyde İngilizce bilmesi gerekmektedir.

Diğer Bloglar
29.12.2020
Tıpta Uzmanlık Alanları
13.07.2021
TUS Nedir ? Nasıl Hazırlanmak Gerekir ?
29.12.2020
DUS veTUS'da Derslere GöreSoru Dağılımı
13.07.2021
TUS da Kaynak Seçimi Neden Önemlidir ?
13.07.2021
En İyi TUS Kitapları Hangisi ?