Giriş Yap
Beni Hatırla
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum ?
Şifremi Unuttum ?
Gönder
Giriş Yap
Destek Talebi Aç
Talebi Oluştur
İptal
Ekle
Dakika
Quiz
Döküman
Ekle
Süre Doldu
Çalışma Planı
Renk Seçiniz
Plan Oluştur
İptal
14:00 - 15:00
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea.
KAYDET
Not Al
Notu Güncelle
İptal
Not Al
Notu Oluştur
İptal
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Anatomi, Kemikler
Sepetim
Toplam

Sepeti Boşalt
08.05.2021 13:31:49
Paylaş
Tus Konuları Nelerdir?

Türkiye'de yapılan en zor ikinci sınavdan bir tanesidir. TUS sınavının diğer sınavlardan en önemli farkı ise sınava çalışan ve iyi bilen herkes bu sınavı kazanamaz. Çünkü sınavda benzer ifadeler sıklıkla kullanılabiliyor ya da ters köşe sorular sınav adayının karşısına çıkabiliyor. TUS sınavına gayet iyi hazırlanan bir bireyin bile kazanamayabileceği sınavı, sınav doğru dürüst hazırlanmayan bir aday hiç kazanamaz.
 
 Sınava çalışan bir adayın kazanamama sebeplerinden en önemlisi sınav yönetimidir. Diğer sebepler ise konunun yanlış bir kısmına yani soru gelmeyecek bir kısmına çalışmak olarak değerlendirebiliriz. TUS sınavına çalışırken bir konuya bütünü ile çalışmalı ya da geçen yıllarda çıkan tus konuları ele alınarak o çerçevede çalışılmalıdır. Bu yüzden sınav adayı mutlaka eski bir tus konuları olan soru bankası edinmeli ve sınava girmeden önce konu eksiklerini tespit etmek için çözmelidir.
 
 TUS Soruları Nasıl Değerlendirilmelidir?
 
 Sınava giren aday her bir TUS sorusunu kendi içinde değerlendirilmeli ve diğer soruların şıklarına bakarak yanlış bir karar vermemelidir. Çünkü sınavda adayın aklı kolayca karışabilir. Sınavda bireyler ayrıca soruların hangi branşta olduğunun farkına vararak soruları çözmeli ve sorular o branşın konularına göre değerlendirilmelidir. Özellikle bu farkındalık temel ana bilim dalı tus soruları çözülürken adayın işine yarayacaktır. Böylece adayın çözmüş olduğu doğru soru sayısı artacaktır.
 
 Sınav adayları istatiksel bir veri olarak ilk okumada soruya daha çok yoğunlaşır. Fakat aday bu odaklanma ile soruyu çözemez ise paniğe kapılmamalı ve sakin kalmalı ve boş bıraktığı soruya daha sonra dönüp bakmalıdır. Bu basit ve temel taktik adayı başarıya götürür. Çünkü sınav stresi ve fazla yoğunlaşmadan bilgiyi hatırlamayabilir. Fakat aday o soruyu atlayıp çözdüğü sorular olduğunda zihni rahatlar ve bilgi akışı tekrar sağlanır.
 
 Sınavda Aday Hangi Branşlardan Sınava Girer?
 
 TUS sınavı yani tıpta uzmanlık sınavında başarılı olabilmek birçok faktöre bağlıdır. TUS sınavında adaylar pek çok branştan değerlendirmeye tabi tutulur. Bu yüzden soru sayısının fazla olduğu branşlara adaylar daha fazla ağırlık verebilirler. Böylece adayın sınavda çözmüş olduğu doğru soru sayısı artar. Fakat rahat ve istediği bir branşı seçmek isteyen aday her bir alan için çok daha fazla çalışma ve gayret göstermelidir.
 
 Sınavda tus konuları adaylar için iki temel alana yani temel bilimler ve klinik bilimler olmak üzere ayrılmıştır. Bu iki ana branşta kendi içinde alanlara ve sorulara ayrılır. Sınavda toplam iki yüz kırk soru sorulmaktadır. TUS sınavı adaylar için yılda iki kez yapılmaktadır. 
 
 TUS Sınav Konularının İçeriği Nelerden Oluşmaktadır?
 
 Adayın sınavda sorumlu olduğu tus konuları iki ana branşa ayrılmaktadır. Bu ana branştan olan temel bilimler anatomi, biyokimya, fizyoloji, histoloji, embriyoloji, mikrobiyoloji, farmakoloji ve patolojidir. Bu tus konuları tıp fakültesinin ilk üç yılını alan süreçte adaylara öğretilmektedir. Klinik bilimler ise dahiliye, pediatri, genel cerrahi, kadın doğum ve hastalıkları ile yapılan stajları kapsamaktadır. Klinik bilimleri kapsayan tus konuları adayın yaptığı staj konularını kapsamaktadır.


 

Diğer Bloglar
29.12.2020
Tıpta Uzmanlık Alanları
29.12.2020
TUS Nedir Nasıl Hazırlanmak Gerekir
29.12.2020
DUS veTUS'da Derslere GöreSoru Dağılımı
30.12.2020
Tus'da Kaynak Seçimi Neden Önemlidir
31.12.2020
En İyi Tus Kitapları Hangisi