Giriş Yap
Beni Hatırla
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum ?
Şifremi Unuttum ?
Gönder
Giriş Yap
Destek Talebi Aç
Talebi Oluştur
İptal
Ekle
Dakika
Quiz
Döküman
Ekle
Süre Doldu
Çalışma Planı
Renk Seçiniz
Plan Oluştur
İptal
14:00 - 15:00
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea.
KAYDET
Not Al
Notu Güncelle
İptal
Not Al
Notu Oluştur
İptal
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Anatomi, Kemikler
Sepetim
Toplam

Sepeti Boşalt
23.05.2021 11:36:29
Paylaş
Tus Nedir?

TUS, tıp öğrencilerinin bildiği ve neredeyse her tıp fakültesi mezununun girdiği zor bir sınavdır. Tıpta Uzmanlık Sınavı olarak bilinen yeni adı ile Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı olarak bilinen bu sınav 2 oturumdan oluşan ve toplamda 240 soru cevaplamanız gereken bir sınavdır.

 

 TUS, akademik sınavlar arasından en zor olan sınavların başında gelmektedir. Temel Bilimler oturumunda 120 soru ve 150 dakika, Klinik Bilimler oturumunda da 120 soru ve 150 dakika verilmektedir. Sabah ve öğlen olmak üzere düzenlenen bu oturumlar farklı derslerin içeriğinde sorular ile hazırlanır.

 

 Temel Bilimler oturumunda Fizyoloji, Anatomi, Histoloji, Biyokimya, Farmakoloji, Embriyoloji, Mikrobiyoloji ve Patoloji derslerini konu alan sorular sorulmaktadır. Anatomiden 14 soru, Biyokimya, Mikrobiyoloji, Farmakoloji ve Patoloji’ den 22’şer soru, Histoloji ve Embriyoloji ‘den 8 soru, Fizyolojiden ise 10 soru sorulmaktadır.

 

 Klinik Bilimler oturumunda ise Genel Cerrahi, Pediatri, Kadın hastalıkları ve doğum, dahiliye ve küçük stajlar derslerinden sorular sorulmaktadır. Genel Cerrahiden 25 soru, Pediatriden 30 soru, kadın hastalıkları ve doğumdan 12 soru, dahiliyeden 30 soru, küçük stajlardan ise 23 soru sorulmaktadır. Bu soru sayıları ortalama olarak verilmiştir.

 

 TUS’a Kimler Girebilir?

 

 Tıpta uzmanlık sınavına girebilmek için ilk olarak tıp fakültesini başarı ile bitirmiş olmak gerekir. Tıp fakültelerinden mezun olmuş hekimler TUS ‘a girmeye hak kazanırlar. Mezunların dışında Intern doktor olanlar da TUS ‘a girme hakkına sahip olabilirler.

 

 TUS ‘a girebilmek için farklı bölümlerden de mezun olabilirsiniz. Tıp fakültesi dışında kimya biyoloji ve tıbbi biyoloji gibi bölümlerden mezun olmuş kişilerde TUS’a girebilirler. Ayrıca eczacılık ve veterinerlik mezunları da bu sınava girerek uzmanlık alabilirler.

 

 En Çok Tercih Edilen Uzmanlık Alanları Nelerdir?

 

 TUS ‘a hazırlanmak oldukça zorlu bir süreçtir. Sınavın zorluk derecesi göz önünde bulundurularak yoğun ve düzenli bir şekilde hazırlık yapılması gerekir. Sınava hazırlık aşamasında hedef yalnızca sınavdan iyi bir puan almak değil aynı zamanda öğrenmek olmalıdır. Aksi halde çalışmalarınız kalıcı olmayacaktır. Sistemli bir çalışma sayesinde sınavdan istediğiniz sonucu elde ederek başarılı olabilirsiniz. Sınava hazırlık esnasında tercih edeceğiniz kaynaklar da oldukça önemli bir yere sahiptir.

 

 TUS ‘a girip belli bir puan aldığınız takdirde tercih edebileceğiniz 42 adet alan bulunuyor. Fakat bu bölümler arasından bazıları son yıllarda bir hayli popüler olmuştur. Son yılların en çok tercih edilen uzmanlık alanı Deri ve Zührevi hastalıklar alanıdır. Bunun takiben estetik cerrahi, radyoloji ve radyasyon onkolojisi alanları gelmektedir. Siz de hangi alanda uzmanlık yapmak istediğinize karar vererek puan ortalamalarını inceleyebilirsiniz.

 

 TUS alanları arasında uzmanlık seçimi yapıp kazandığınız takdirde almanız gereken eğitim süresi farklılık gösterecektir. Tus alanları arasında yer alan uzmanlık alanlar 3 yıllık, 4 yıllık ve 5 yıllık eğitimler alarak uzmanlıklarını almaktadırlar.

 

 

Diğer Bloglar
29.12.2020
Tıpta Uzmanlık Alanları
29.12.2020
TUS Nedir Nasıl Hazırlanmak Gerekir
29.12.2020
DUS veTUS'da Derslere GöreSoru Dağılımı
30.12.2020
Tus'da Kaynak Seçimi Neden Önemlidir
31.12.2020
En İyi Tus Kitapları Hangisi