Giriş Yap
Beni Hatırla
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum ?
Şifremi Unuttum ?
Gönder
Giriş Yap
Destek Talebi Aç
Talebi Oluştur
İptal
Ekle
Dakika
Quiz
Döküman
Ekle
Süre Doldu
Çalışma Planı
Renk Seçiniz
Plan Oluştur
İptal
14:00 - 15:00
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea.
KAYDET
Not Al
Notu Güncelle
İptal
Not Al
Notu Oluştur
İptal
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Anatomi, Kemikler
Sepetim
Toplam

Sepeti Boşalt
13.07.2021 22:38:17
Paylaş
TUS Nedir, Kimler Girebilir?

Açılımı tıpta uzmanlık sınavı olan tus, çeşitli alanlara sahip olması açısından önemlidir. altı senelik tıp eğitimini tamamlamış olan doktor adayları uzmanlık alanlarını belirlemek ve o alandan eğitim görebilmek için tus a girerler. Tus sonucuna göre istedikleri uzmanlık alanlarını seçip o alanda eğitimlerini alırlar ve uzmanlıklarını tamamlarlar.

 

 TUS Nedir?

 Açılımı tıpta uzmanlık sınavı olan tus birçok doktor adayının korkulu rüyalarını süsleyebilecek ölçüde zor bir sınavdır. Toplamda tercih edilebilecek kırk iki adet tus alanları mevcuttur. Tabi ki bu alanları tercih edebilmek için öncelikle tus da iyi birt puan almak ve sıralamaya girmek gerekmektedir. Birçok doktor adayı işe başlar başlamaz zorunlu görev yerine atanmaktan kaçındığı için hemen hemen tüm tıp mezunları başlangıçta bu sınava girmeyi tercih etmektedirler.

 

 Kimler Girebilir?

 Tus'a tıp bölümü mezunları ve tıp fakültesi öğrencileri girebilmektedir. Ayrıyetten eczacı, kimyager, biyolog ve veterinerler de tus a girebilmektedirler, yalnız bunlar tus da sadece temel bilimler sınavına girebilmektedirler. Yani tus a girenlerin yüzde doksanı tıp fakültesi mezunları veya tıp fakültesi öğrencileridir.

 

 Sınavın Kapsamı

 Tus da soru dağılımı şu şekildedir: anatomiden on dört soru, histoloji ve embriyolojiden sekiz soru, fizyolojiden on soru, tıbbi biyokimyadan yirmi iki soru, tıbbi mikrobiyolojiden yirmi iki soru, tıbbi patalojiden yirmi iki soru, tıbbi farmakolojiden yirmi iki soru, dahiliyeden kırk iki soru, pediatriden otuz soru, genel cerrahiden otuz altı soru, kadın hastalıkları ve doğumdan ise on iki soru bulunmaktadır. toplamda 120'şer soruluk iki oturumdan oluşan tus da her bir oturuma 150 şer dakika verilmektedir. Yani Tus a giren doktor adayları toplamdan üç yüz dakikalık bir sınava tabi tutulmaktadırlar. bu sınavdaki baraj puanı ise elli dir. Yani herhangi biri tercih yapabilmeniz için en az elli puan almış olmanız gerekmektedir.

 

 Tus Uzmanlık Dalları Nelerdir?

 en son verilere göre tus alanları toplamda kırk iki tane olmakla birlikte bu alanların en popülerleri deri ve zührevi hastalıklar, plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi, radyoloji ve radyasyon onkolojisi, kardiyoloji, kadın doğum ve genel cerrrahi gibi alanlardır. Bu tus alanları için doktor adayları arasından kıyasıya bir rekabet söz konusudur ve özellikle kardiyoloji ve estetik cerrahi alanları çok yüksek puanla tıp fakültesi mezunlarını almaktadır.

 

 Nasıl Çalışmalı?

 Böyle yoğun rekabetin olduğu bir alanda hırslı tıp öğrencileri daha öğrencilik yıllarının ilk aşamalarından itibaren Tus çalışmaya düzenli biri şekilde başlamaktadırlar ve bu sınava çalışanların en kötü bir senelerini bu sınava ayırdıkları bilinmektedir. Buna rağmen istedikleri sonuçları alamayan tıp fakültesi öğrencileri ve tıp fakültesi mezunları şanslarını tekrar denemek için iki ya da üç veya daha fazla sayıda da sınava girmektedirler ve şanslarını bir kaç defa daha denemektedirler. Herhangi bir yaş kısıtlaması olmayan bu sınava teknik olarak ömür boyu girebilmektesiniz zira.

 

 

Diğer Bloglar
29.12.2020
Tıpta Uzmanlık Alanları
13.07.2021
TUS Nedir ? Nasıl Hazırlanmak Gerekir ?
29.12.2020
DUS veTUS'da Derslere GöreSoru Dağılımı
13.07.2021
TUS da Kaynak Seçimi Neden Önemlidir ?
13.07.2021
En İyi TUS Kitapları Hangisi ?