Giriş Yap
Beni Hatırla
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum ?
Şifremi Unuttum ?
Gönder
Giriş Yap
Sepetim
Toplam

Sepeti Boşalt
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
13.07.2021 23:38:47
Paylaş
TUS Nedir? TUS Alanları Nelerdir?

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı olarak bilinen TUS, tıp fakültesinden mezun olmuş kişilerin uzmanlık alanlarını belirlemek üzere girdikleri sınavdır. Tıp alanında branş seçme sınavı olarak da bilinir. Akademik sınavlar arasında en zor sınavlardan bir tanesi olan TUS, temel bilimler ve klinik bilimler olmak üzere iki oturumdan oluşmaktadır.

 

 Tıp fakültesinden Pratisyen Hekim olarak mezun olmuş kişilerin herhangi bir tıp alanında uzmanlık eğitimi alabilmeleri için TUS’a girmeleri gerekir. TUS her oturumda 120 soru toplamda 240 soru çözülmesi gereken bir sınavdır. Uzmanlık olarak seçmek istediğiniz alana göre ise almanız gereken ortalama puanlar farklılık gösterecektir.

 

 TUS sonucunda tercih edilebilecek oldukça fazla tıp uzmanlığı alanı bulunuyor. TUS alanları olarak bulabileceğiniz bu bölümler arasından istediğiniz tercihleri yapabilirsiniz. Puanlarınıza göre yaptığınız seçimler arasından istediğiniz uzmanlık alanlarına yerleşebilirsiniz.

 

 TUS sınavına girebilmek için tıp fakültelerinden mezun olmak gerekir. Intern doktorların da bu sınava girme hakları bulunmaktadır. Tıp fakültesi dışında; veterinerlik, eczacılık, tıbbi biyoloji, biyoloji ve kimya bölümlerinden mezun olmuş kişilerin de bu sınava girmeye hakları vardır.

 

 TUS Alanları Nelerdir?

 

 Tıpta uzmanlık alanı denildiği zaman herkesin aklına farklı uzmanlık dalları gelmektedir. TUS alanları oldukça geniş bir yelpazede incelenebilir. TUS ‘a girmiş olan adayların sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih edebilecekleri tam 42 adet alan bulunuyor. Bu uzmanlık alanlarından bazıları ise diğerlerine göre çok daha fazla tercih ediliyor.

 

 TUS alanları arasında en çok tercih edilenler şu şekilde sıralanabilir; Deri ve zührevi hastalıklar, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, Radyoloji ve Radyasyon Onkolojisi alanlarıdır. Bu ve diğer alanların her birinin eğitim süreleri farklılık göstermektedir.

 

 TUS Alanları Eğitim Süreleri Ne Kadar?

 

 TUS alanları arasında yer alan 42 adet uzmanlığın her biri için alınması gereken eğitim farklıdır. Bu alanlarda içerikler farklı olduğu gibi eğitim süreleri de farklılık gösterir. Uzmanlık alanlarının eğitim süreleri 3 ile 5 yıl arasında farklılık göstermektedir.

 

 Aile hekimliği, anatomi, askeri sağlık hizmetleri, fizyoloji, hava ve uzay hekimliği, histoloji ve embriyoloji, su altı hekimliği ve tıbbi ekoloji alanları 3 yıllık eğitim alırlar. Acil tıp, adli tıp, çocuk sağlığı ve hastalıkları, çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları, deri ve zührevi hastalıklar, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, göğüs hastalıkları, göz hastalıkları, halk sağlığı, iç hastalıklar, kadın hastalıkları ve doğum, ruh sağlığı ve hastalıkları, tıbbi farmokoloji, genetik, mikrobiyoloji ve patoloji, nükleer tıp alanları 4 yıllık eğitim alırlar.

 

 Tus alanları arasında yer alan Üroloji, radyoloji, radyasyon onkolojisi estetik cerrahi, ortopedi ve travmatoloji, nöroloji, kulak burun boğaz hastalıkları, kardiyoloji, kalp ve damar cerrahisi, göğüs cerrahisi, genel cerrahi, çocuk cerrahisi, beyin ve sinir cerrahisi, anesteziyoloji ve reanimasyon bölümleri de 5 yıllık eğitim alırlar.

 

 

Diğer Bloglar
29.12.2020
Tıpta Uzmanlık Alanları
13.07.2021
TUS Nedir ? Nasıl Hazırlanmak Gerekir ?
29.12.2020
DUS veTUS'da Derslere GöreSoru Dağılımı
13.07.2021
TUS da Kaynak Seçimi Neden Önemlidir ?
13.07.2021
En İyi TUS Kitapları Hangisi ?