Giriş Yap
Beni Hatırla
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum ?
Şifremi Unuttum ?
Gönder
Giriş Yap
Destek Talebi Aç
Talebi Oluştur
İptal
Ekle
Dakika
Quiz
Döküman
Ekle
Süre Doldu
Çalışma Planı
Renk Seçiniz
Plan Oluştur
İptal
14:00 - 15:00
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea.
KAYDET
Not Al
Notu Güncelle
İptal
Not Al
Notu Oluştur
İptal
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Anatomi, Kemikler
Sepetim
Toplam

Sepeti Boşalt
13.07.2021 23:40:19
Paylaş
TUS nedir ? ve Ne zaman yapılır ?

Günümüzde tus oldukça değerli bir sınav olmaktadır. Tıp fakültesi eğitimini tamamlamış olan kişilerin girdiği bir sınavdır.

 Tus Nedir?

 Akademik sınavların arasında hemen hemen en zor olan sınavlardan birisi olan Tıpta Uzmanlık Sınavı, genelde Temel Bilimler Klinik Bilimler olmak üzere, sabah ve öğleden sonra yapılan iki oturum şeklinde düzenlenmiştir.

 

 Tıp Fakültesi eğitimlerini tamamlamış olan her insan Pratisyen Hekim unvanı alarak mezun olur. Ayrıca herhangi tıp bölümü adına uzmanlık eğitimi almak istemekte olan doktorlar, uzmanlık sınavlarını başarı ile geçtikten sonra Tıp Fakültelerinin Sağlık Bakanlığına bağlı olan Eğitim ve de Araştırma Hastaneleri ya da Adli Tıp Kurumlarında 3 yıl ile 6 yıl arasında değişmiş olan sürelerde uzmanlık eğitimleri alabilir ve de eğitimin sonunda da Uzman Doktor olabilirler.

 TUS Ne Zaman Yapılır?

 Tus her sene Nisan ve de Eylül aylarında yapılır bunlar iki sınav şeklinde yapılmakta olup başvurular sınavdan yaklaşık olarak iki ay kadar önceden başlamaktadır. Başvuru tarihleri genel olarak basın yayın organları ile birlikte kamuoyuna duyurulmaktadır. 2012 yılından itibaren sınav Ankara, İstanbul ve de İzmir’ de yapılmaktadır. Bu sınava her dönem için yaklaşık olarak 14.000 ile 16.000 arasında bir başvuru yapılmaktadır

 TUS’a Kimler Girebilir?

Tıpta Uzmanlık Sınavına genel olarak Tıp Fakültesi mezunu olan her hekimin girme hakkı bulunmaktadır. Intern doktorlar dahil olmak üzere de Tıp Fakültesi öğrencileri bu sınava girme hakkına sahip olurlar. Fakat bu kişiler tercih verme hakkını fakülteyi bitirdiklerinden sonra kazanabilirler. Ayrıca eczacılık, biyoloji, kimya, veterinerlik ya da tıbbi biyoloji öğrencileri ve ya mezunları TUS’a girebilme haklarına sahiptir.

 TUS’ ta Hangi Dersten Soru Sorulur?

Günümüzde yapılan Tıpta Uzmanlık Sınavında toplam altı yıllık bütün tıp eğitiminden sorular sorulmaktadır. Ayrıca sabah ve öğleden sonra yapılacak olan iki ayrı oturumda, öncelikle Temel Bilimlerden 120 soru 150 dakika verilmekte olup Klinik Bilimler sınavlarında ise 120 soru 150 dakika verilerek toplamda 240 soru sorulur ve bu adaylara toplam 300 dakika süre verilmektedir. Temel Bilimler testlerinde sorulan sorular genel olarak Tıp Fakültesinin öncelikli ilk 3 yılında işlenmekte olan Anatomi, Biyokimya, Histoloji, Fizyoloji, Embriyoloji, Mikrobiyoloji, Patoloji, Farmakoloji derslerinden sorulur. Sonrasında her dersten çeşitli sorular gelir ve ortalama olarak en fazla Biyokimya, Mikrobiyoloji, Patoloji ve Farmakoloji sorularından yaklaşık 22 soru, Anatomi dersinden yaklaşık 14 soru, Fizyoloji dersinden yaklaşık 10 soru, Histoloji ve Embriyoloji derslerinden ise yaklaşık 8 soru çıkmaktadır. Ayrıca Klinik Bilimler testinde Tıp fakültesindeki son 3 yıllık kısmından da sorular sorulmaktadır. Yani Dahiliye bölümü ortalama 30 soru, Pediatri bölümü ortalama 30 soru, Genel Cerrahi bölümü ortalama 25 soru, Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü ortalama 12 soru ve de Tıp Fakültesinin Küçük Stajlar bölümünden ise ortalama 23 soru çıkmaktadır.

 

 

Diğer Bloglar
29.12.2020
Tıpta Uzmanlık Alanları
13.07.2021
TUS Nedir ? Nasıl Hazırlanmak Gerekir ?
29.12.2020
DUS veTUS'da Derslere GöreSoru Dağılımı
13.07.2021
TUS da Kaynak Seçimi Neden Önemlidir ?
13.07.2021
En İyi TUS Kitapları Hangisi ?