Giriş Yap
Beni Hatırla
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum ?
Şifremi Unuttum ?
Gönder
Giriş Yap
Destek Talebi Aç
Talebi Oluştur
İptal
Ekle
Dakika
Quiz
Döküman
Ekle
Süre Doldu
Çalışma Planı
Renk Seçiniz
Plan Oluştur
İptal
14:00 - 15:00
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea.
KAYDET
Not Al
Notu Güncelle
İptal
Not Al
Notu Oluştur
İptal
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Anatomi, Kemikler
Sepetim
Toplam

Sepeti Boşalt
13.07.2021 22:30:27
Paylaş
TUS Puanları Nelerdir?

Ülkemizde kişilerin oldukça zorlandıkları sınavlardan birisi de TUS sınavıdır. Tıp Fakültesinden mezun olan kişilerin araştırdıkları TUS sınavı hakkında pek çok konu merak edilmektedir. Bunlardan birisi de TUS sınavının puanlarıdır. Kişiler sınavdan aldıkları puanlara göre tercih yaparlar. Tercih sonuçlarına göre de uzmanlık alanları belirlenir.

 TUS Nedir?

 TUS Tıpta Uzmanlık Sınavı olarak bilinmektedir. Tıp Fakültesinden mezun olanların uzmanlık eğitimi alabilmeleri için düzenlenen sınava TUS denmektedir. Bu sınav ÖSYM tarafından yılda iki kez düzenlenmektedir. İlkbahar ve sonbahar aylarında yapılan TUS sınavı iki ayrı dönemde gerçekleşir. İlkbaharda ve sonbaharda TUS'a girecek olan kişiler için yol gösterecek olan tus puanları kişilerin hazırlık sürecinde oldukça belirleyici olmaktadır.

 TUS taban puanları ile beraber TUS kontenjanları da adayların tercih edecekleri kurumları belirlemektedir. Bu sayede TUS hazırlık sınavında taban puanlar belirleyici rol oynamaktadır. Bu nedenle TUS sınavı hazırlık sürecinde TUS taban puanları ÖSYM verilerinin incelenmesi, hazırlık sürecinden alınan verimin yükselmesine yardımcı olmaktadır.

 TUS Puanları

 Üniversitelerde tıp fakültesindeki uzmanlık bölümleri en az 1 en fazla 15 kişilik kontenjanları olan bölümlerdir. 1 kişilik veya 2 kişilik kontenjanlar oldukça fazladır. 15 kişilik kontenjanı olan bölüm ise tek bir üniversitede bulunmaktadır. Bu bölüm İç Hastalıkları bölümüdür ve Hacettepe Tıp fakültesinde bulunmaktadır.

 TUS sınavında pek çok uzmanlık bölümü bulunmaktadır. Kişiler aldıkları puanlara göre tercih yapmaktadır. Tıpta Uzmanlık Sınavında en düşük taban puan 45,13097 puan ile İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp bölümüdür. Bunun dışında en yüksek taban puanlı üniversite ise 75,06906 puan ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları bölümüdür.

 TUS Kontenjanları

 Üniversitelerin TUS kontenjanları da birçok kişi tarafından merak edilmektedir. İlkbahar döneminde açılan TUS kontenjanları 2781 olmaktadır. Bunun dışında TUS sınavı yabancı uyruklu kontenjanı ise 175'dir. Sağlık Bilimleri Üniversiteleri ise 79 kişilik kontenjan belirlemiştir.

 TUS Sınavı Hakkında Genel Bilgiler

 Tıpta Uzmanlık Sınavı olarak bilinen TUS sınavı yılda iki kez gerçekleşmektedir. Sınav sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki oturumdan oluşmaktadır. Sınav içerisinde 120 Temel Bilimler ve 120 Klinik Bilimler soruları bulunmaktadır. Öğrencilere her oturum için 150 dakika toplamda 300 dakika verilmektedir.

 Temel Bilimler ve Klinik Bilimler için puanlar ayrı bir şekilde hesaplanmaktadır. Fakat kişiler YDS sınavından yüz üzerinden 50 puan alınması gerekir. Veya uluslararası geçerliliği bulunan ve Yükseköğretim Kurulu tarafından bu puana denk olan bir belgeye sahip olunması gerekmektedir.

 TUS sınavına girecek kişilerin Fransızca, Almanca veya İngilizce dillerinden en az bir tanesinden elli puan alınmış olması gerekir. YDS sınavından yabancı dil yeterliliği olmayan kişilerin herhangi bir atama durumu söz konusu olmamaktadır.

 Oldukça zorlanılan TS sınavı sınava girilen tarihten itibaren 5 yıl geçerli olmaktadır. Ayrıca TUS ve DUS adaylarının dil muafiyeti için YDS sınavına ek olarak bir alternatif olarak girebilecekleri bir sınav daha bulunmaktadır. Bu sınav TIPDİL sınavı olmaktadır.

 

 

Diğer Bloglar
29.12.2020
Tıpta Uzmanlık Alanları
13.07.2021
TUS Nedir ? Nasıl Hazırlanmak Gerekir ?
29.12.2020
DUS veTUS'da Derslere GöreSoru Dağılımı
13.07.2021
TUS da Kaynak Seçimi Neden Önemlidir ?
13.07.2021
En İyi TUS Kitapları Hangisi ?