Giriş Yap
Beni Hatırla
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum ?
Şifremi Unuttum ?
Gönder
Giriş Yap
Destek Talebi Aç
Talebi Oluştur
İptal
Ekle
Dakika
Quiz
Döküman
Ekle
Süre Doldu
Çalışma Planı
Renk Seçiniz
Plan Oluştur
İptal
14:00 - 15:00
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Stet clita kasd gubergren, no sea.
KAYDET
Not Al
Notu Güncelle
İptal
Not Al
Notu Oluştur
İptal
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Eğitim paketini nasıl buldunuz?
Anatomi, Kemikler
Sepetim
Toplam

Sepeti Boşalt
13.07.2021 23:34:06
Paylaş
YDUS Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı olarak bilinen ydus, yıl içerisinde 2 kez veya 1 kez tekrarlanan bir sınavdır. Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri başta olmak üzere Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde ileri seviye eğitim almak amacıyla sınava girmeye hazırlanılmaktadır. Ayrıca farklı üniversitelerin tıp fakültelerinde eğitime devam etmek için bu sınava iyi bir hazırlanma süreci planlaması yapılmalıdır.

  Ydus İçin Kimler Başvuru Yapabilir?

  Sınava başvuracak adayların ana dalda bağlı olan bir uzmanlık unvanına sahip olması gerekmektedir. Sınav için Türkiye’de tıp doktorluğu mesleğine yetkinliği olması şarttır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanun’ da geçen şartlara adayların uygun olması gerekmektedir. Seçilmiş olan yan dal ile alakalı adayların herhangi bir engelinin olmaması gerekmektedir. Devlet memuru ve kamu görevlisi olarak görevinden çıkarılması cezası almamış olmak önemli şartlar arasındadır.

  Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Sınavına Hazırlık Önerileri

  Sınava hazırlık sürecinde uzun bir eğitim döneminin ardından konuları bir arada tutabilmek işleri zorlaştırmaktadır. Her ne kadar düzenli ders çalışma söz konusu olsa da konuların birikmesi ve bir sınavda tüm konuların çıkacak olması endişeye sebep olmaktadır. Bu nedenle konuların dağılımına ve sınavda çıkacak soru sayılarına göre düzenleme yapılmalıdır. Zaman dilimleri sınavın olacağı günden 1 ay öncesine kadar ayarlanmalıdır. Konuların güncel olarak takip edilebileceği kaynaklar sınava hazırlanmanın ilk adımı olmaktadır. Kaynak seçiminde hem yazarların hem de basım yılının ilk kriterler olduğunu unutmamalısınız. Günümüzde sınavlara yönelik kitaplar hazırlanmaması en can sıkıcı olaylardan biridir. Bu nedenle güncel makale ve son çalışmalar sınav için çok önemlidir.

  Sınava Hazırlanırken Endişeye Kapılmayın

  Sınavı anlamak ve yorumlamak amacıyla mutlaka geçmiş yıllarda çıkmış yan dal sınav sorularını okuyarak işe başlanmalıdır. İnternette ve diğer kaynaklarda sorularla ilgili karşılaştırmalar yapılmalıdır. Bu sayede sınavın adaylardan ne istediği ve ne beklediği anlaşılmalıdır. Sınava yönelik çalışma sistemi benimsenmelidir. Konular çalışılırken bir daha dönmemek adına testlerle pekiştirilmelidir. Test çözmek işin yarısını halledeceğinize işarettir. Test sorularında seviyenizi belirleyerek çalışma düzeninizi değiştirme şansınız bulunmaktadır. Konular ile paralel ilerleyen test kitapları her zaman ideal bir seçenektir. Test sürecini veya deneme sürecini istediğiniz zamanlarda ayarlayarak sıkılmadan ilerleme kaydedebilirsiniz.

  Deneme ve Test Çözümlerinin Sınava Katkısı

  Sınavın doğru yönetilmesi açısından rahat bir ortamda test çözümlemesi gerekmektedir. Fakat rahat ortam dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak olmalıdır. Özellikle telefon ve bilgisayardan uzakta olmanız faydalı olacaktır. Sınav ortamında bir yerde kendinize süre vererek deneme yapmak sınav psikolojinizi oluşturacaktır. Ne kadar çok soru çözmüş olursanız sınava kendinizi o kadar hazır hissedersiniz. Farklı kaynak kullanımı ve hazırlık setleri tamamen bitirme çabasına girmek yorucu bir hal almaktadır. Bu nedenle farklı kaynaklardan aynı konuları takip etmek daha etkili çalışma biçimi sağlayacaktır.

Diğer Bloglar
29.12.2020
Tıpta Uzmanlık Alanları
13.07.2021
TUS Nedir ? Nasıl Hazırlanmak Gerekir ?
29.12.2020
DUS veTUS'da Derslere GöreSoru Dağılımı
13.07.2021
TUS da Kaynak Seçimi Neden Önemlidir ?
13.07.2021
En İyi TUS Kitapları Hangisi ?