Medimakslı Ol
MediMAKS
Alışveriş sepetinizde ürün yok.

TUS’A NASIL HAZIRLANILMALI ? ETKİN BİR ÇALIŞMA HANGİ UNSURLARI İÇERMELİ ?

TUS’A NASIL HAZIRLANILMALI ? ETKİN BİR ÇALIŞMA HANGİ UNSURLARI İÇERMELİ ?

Tıpta Uzmanlık Sınavı(TUS), hekimler başta olmak üzere kanunun öngördüğü sağlık personelinin kendi alanlarında ihtisaslaşmak üzere girdiği akademik sınavdır. Bu sınavın dillere destan zorluğu da herkesçe bilinen bir gerçek. Fakat bu zorlu sınavda doğru yöntemler ile başarılı olmanız hiç şüphesiz imkânsız değil. Sınava hazırlandığınız süre boyunca metodolojik ve aktif bir öğrenme süreci hayallerinize ulaşmanızda en önemli anahtar.  Hani uzun mesafe koşu, güreş gibi kimi sporlar aktif, uzun soluklu bir direnç mekanizmasına sahip olmanızı gerektirir ya TUS’a hazırlık süreci de benzer şekilde direncinizi yüksek tutmanız gereken, aktif bir hazırlık gerektirmekte.

Bu süreçte yukarıda değinildiği gibi en önemli konu pasif olarak değil, “aktif olarak öğrendiğinizden ve çalıştığınızdan emin olmanız”. Aktif öğrenmenin en önemli özelliği, öğrendiğiniz materyal hakkında sorular sormanızı gerektirmesidir. Şunları düşünebilirsiniz: “Konunun bu bölümü ne kadar önemli? Bu bölümü çalıştığım şeyin daha büyük resminde nasıl konumlandırabilirim? Bunun tam anlamı nedir?”.  Diğer taraftan “pasif öğrenme” ise, sadece tuttuğunuz notları yeniden okumayı veya bir fosforlu kalemle ders kitabınızı yeniden gözden geçirmenizi ifade eder. Bir diğer ifade ile pasif öğrenme daha önce aktif bir şekilde öğrenilmiş olanın hafızada kalıcı olabilmesi için yapılan tekrardır.

TUS’da başarı, genellikle bir konuyu öğrenmeye (aktif öğrenme metodu ile) ne kadar zaman ayırılabileceğinize ve sürekli olarak “pasif öğrenme” yöntemleri ile tekrarlar yaparak sıkı çalışmanıza bağlıdır. 

Kitaplarınızdaki, izlediğiniz ders videolarındaki diyagramlara ve şekillere özellikle dikkat etmelisiniz. Bunlar, okuduğunuz şeyi anlamanın harika görsel temsilleridir ve bu görüntüleri anlamak, kavramları tam olarak içselleştirmek için çok önemli bir adımdır. 

Ders notlarını veya çalışma notlarını gözden geçirirken ders kitaplarınızı referans noktası olarak kullanın. Derste bir şeyi anlamakta güçlük çekiyorsanız, konuyu netleştirmek için ders kitabınızın ilgili alanını çalışın ve hocalarınıza danışın.

Her gün derslerinizin kısa bir özetini çıkarmaya zaman ayırın. Hocalarınızın vurguladığı kilit noktaları anladığınızdan emin olun. Aklınıza gelen soru varsa bunu bir yere not edin ve bunu konuyu anlayan arkadaşlarınıza ya da hocanıza sorun.

Organize kalmaya özen gösterin. Düzenli olarak çalışmak TUS başarısının olmazsa olmazıdır.

Yalnız değilsiniz… Sizin gibi başka öğrenciler ve adaylar da var. Bunu kendinize sık sık hatırlatmalısınız. Kendinizi bitkin ve yorgun hissedebilirsiniz. TUS’a girip de “konuları yetiştirebilecek miyim ?”, “herkes şu noktaya geldi ben daha buradayım”, “bunu ezberleyemiyorum, ne yapacağımı bilmiyorum” vb. düşünceleri aklından geçirmeyen yok gibidir. Tüm bu düşünceler içinde rasyonel olmak ve hazırladığınız programa sadık kalmak, sınavda sonuç değiştirici bir kazanım elde etmenizi sağlayacaktır.

Önemli veya zor konuları, günün en uyanık ve çalışmaya hazır olacağınızı bildiğiniz saatleri için planladığınızdan emin olun.  Zaman yönetimine dikkat edin ve zor konuları çalışmayı bu saatlere planlayın.

Programınızı sürdürmek için bir takvim oluşturun veya akıllı telefonunuzdan size bir sınav takvimi oluşturmaya yardımcı olacak bir uygulamayı kullanabilirsiniz. Özel işlerinizi, örneğin randevularınızı, yemek programlarınızı, aile ziyaretlerinizi bu takvimde işaretleyin. Bu kişisel şeyleri işaretlemek, kendinize zaman ayırmaya ve yapmanız gereken şeylerle ilgilenmeye devam ederken, çalışma programınızdan daha iyi yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Güçlü ve zayıf yönlerinizin farkında olun. Herkesin üzerinde iyi olduğu istisnai alanlar ve üzerinde biraz daha fazla çalışması gereken zayıf yönleri vardır. Zayıf yönlerinizin farkında olun ve bunların sizi ve kıymetli zamanınızı tüketmelerine izin vermeyin.

Uygun bir zamanda “Stres Yönetimi” kavramını ilgili kaynaklardan okuyun ve TUS gibi zorlayıcı bir sınavda üzerinizde hissettiğiniz baskıyı nasıl yönetebileceğinizi kavrayın.

Hayallerinizden vazgeçmeyin… Başaracağınıza dair ümidinizi muhafaza ederek, gerçekçi planlamalar yapın ve bu yolda istikrarla yürüyün.

Medimaks ailesi olarak başarılı günler dileriz…

“İnsanın yaşam düzeyini bilinçli bir çabayla yükseltme konusundaki tartışma götürmez yeteneğinden daha cesaret verici bir gerçek bilmiyorum.” Henry David Thoreau

 

Yorumunuzu bırakın