Medimakslı Ol
MediMAKS
Alışveriş sepetinizde ürün yok.

TUS EĞİTİMİ İÇİN HAFIZA TEKNİKLERİ – LİNK SİSTEMİ (BAĞLAMA YÖNTEMİ)

TUS EĞİTİMİ İÇİN HAFIZA TEKNİKLERİ – LİNK SİSTEMİ (BAĞLAMA YÖNTEMİ)

     Merhaba sevgili öğrenci arkadaşlar ve tusiyerler, önceki yazımızda demiştik ki TUS (Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı) başarısı, pek çok derse ait pek çok detaylı bilgiyi hafızanızda güçlü şekilde tutmanızı gerektirmekte, bu gereklilik de TUS eğitiminin vazgeçilmez bir parçası ve TUS’da tam olarak bunu ölçümleyen bir sınav. Daha sonra TUS’un zorluğundan bahsetmiştik ve ne kadar çok şeyi ezberlemeye gerek duyulduğunu ifade edip ilk hafıza tekniğimiz olan Lokus Sisteminin anlatmıştık. Bu yazıda kısaca hafıza tekniklerinden Link (Bağlama / Bağlantı) Sistemine değineceğiz:

        Link Sistemi, normalde birbirinden ilişkisiz olan ezberlenmesi gereken her bir öğeyle ilgili kafanızda bir hikâye oluşturarak bu öğelerden kafanızda bir liste elde etmeniz anlamına gelir. Şurası var ki bu hikâye, her bir öğeyi bir sonrakine ve ardından bir sonraki öğeye bağlayacak şekilde enteresan olmalıdır, böylece ilkini hatırladığınızda, birbiriyle olan ilişkisi nedeniyle bir sonraki öğe hafızanızda canlanacaktır.

        Bu listede ileri veya geri gidebilir, hatta ortadan başlayabilirsiniz çünkü objeler hakkında hatırladığınız hikâye sizi ezberlediğiniz listeye bağlı kılacaktır. Link Sistemi bu nedenle Zincir Sistemi olarak da adlandırılır.

              Bağlantı Sisteminin iki çeşidi vardır: Öykü Sistemi ve Görüntü Sistemi. Yukarıda açıklanan, yani objeler arasında yalnızca kafanızdaki hikâye ile bir ilişki oluşturduğunuz sistem temel olarak Öykü Sistemidir. İkincisi yani Görüntü Sistemi ise oluşturduğunuz bu hikâye aracılığıyla kafanızda film izler gibi canlı bir görüntü akışı oluşturmanızı ifade eder. Daha canlı ve hatırlamayı daha kolay hale getirmek için bu görüntüleri oluşturduğunuz hikâyeye eklersiniz. Hayal gücü güçlü olan çoğu insan ikinci varyasyonu kullanmayı sever, ancak basit şeyleri hatırlamak için bir hikâye oluşturmanız yeterlidir.

         Burada şu unutulmamalıdır ki her bir öğeyle ilgili kafanızda çok fazla ayrıntı oluşturmanız gerekmez. Her öğeyi basit bir hikâyeye dâhil etmek aynı derecede etkili olacaktır.

          Yöntem en iyi, rastgele veya tamamen ilgisiz kelimelerin bir listesini hatırlamaya çalışırken kullanılır. Bu sistemde nesneleri kendi aralarında ilişkilendirerek hatırlıyorsunuz. Unutmayın Link Sisteminde hatırlanacak ilk öğe bir sonrakinin ipucu olmalıdır aynı zamanda. Yani kurgu hikâye buna uygun şekilde geliştirilmelidir. Önceki yazımızda bahsetmiştik Lokus Metodunda, Link Sisteminin aksine, objeleri zaten aşina olduğunuz yerler ile ilişkilendiriyordunuz, yani ipucu hatırladığınız veya zaten bildiğiniz yerlerden geliyordu.

              Link sistemi özellikle, ezberlenecek şeyleri sırayla hatırlamak için kullanılır ve gündelik hayatta da sırayla hatırlanması veya öğrenilmesi gereken birçok şey vardır. Mesela bir konuşma, sırayla akması gereken bir düşünce dizisidir, bir formül bir bileşen dizisidir, iki basamaktan fazla olan herhangi bir sayı yine bir dizidir. Bir hastalığın patofizyolojisinde bir takım etkenler sırası ile etkili olabilir veya bağışıklık sisteminin yanıtı bir seri kaskad gerektirebilir vs.

              Bu sistemi uygularken karşılaşabileceğiniz bir sorun, kafanızda oluşturduğunuz görüleri garip / gülünç bir hale getirme ile ilgili bir egzersiziniz yoksa karşınıza çıkar. Bu yöntemde buna kendinizi alıştırmalısınız. Hayal gücünüzü serbest bırakın çünkü yöntemin iyi çalışması için oluşturduğunuz hikâyeye ait resimleri garip / gülünç bir hale getirmelisiniz.

            Bunu en baştan yapmanıza yardımcı olacak dört basit kural var. Uygulanması en kolay kural, ikame kuralı adı verilen kural. Yani, kafanızda ezberlemeniz gereken şeyin asli resmi yerine başka bir öğeyi resmetmeniz. Mesela kafanızda uçak yerine uçan bir ağaç tasarlayabilirsiniz

           Diğer bir kural ise Orantısızlık. Objeleri normal hayattaki hallerinden daha büyük ya da daha küçük görmeye çalışın. Mesela bir virüse dair bir şeyler öğreniyorsunuz hayal gücünüzde bu virüs gerçek hayattaki gibi küçücük olmak zorunda değil devasa bir virüs olabilir, buna bir engel yok…

             Başka bir kural Abartma. “Milyonlar” kelimesi ne zaman kullanılsa bu öğenin “milyonlarcasını” görmeye çalışın kafanızda. Abartın abartabildiğiniz kadar.

             Son olarak kafanızda oluşturduğunuz resimlerinize Aksiyon katmaya çalışın. Eylemi hatırlamak her zaman daha kolaydır. Mesela, gözle görülemeyecek kadar küçücük bir mektup zarfı (orantısızlık) aldığınızı ve bunun içinden fırlayan (eylem) ve yüzünüze çarpan milyonlarca (abartılı) küpenin (ikame) yüzünüze vurduğunu gözünüzün önüne getirin. Bu pekâlâ da herhangi bir hastalığın seyrine dair oluşturduğunuz bir resim olabilir kafanızda.

        Şimdilik bu kadar… Medimaks Online TUS dershanesi olarak, hafızanızda TUS için oluşturacağınız linkleriniz için iyi çalışmalar, başarılar diliyoruz…

Yorumunuzu bırakın