Medimakslı Ol
MediMAKS
Alışveriş sepetinizde ürün yok.

TIPTA UZMANLIK SINAVI (TUS) KAYNAK SEÇİMİ

TIPTA UZMANLIK SINAVI (TUS) KAYNAK SEÇİMİ

Tıpta Uzmanlık Sınavı yani bilinen kısaltması ile TUS hiç şüphesiz ülkemizde gerçekleştirilen akademik sınavlar içerisinde en zor olanlardan biridir.  Sınavın zorluğu ile ilgili internette yüzlerce hatta binlerce girdi bulmak mümkün. Tıp fakültesini kazandığınız günden beri -“Tıp Fakültesi kazanmak zor derdim, okumak daha zormuş fakat TUSdiğerlerini çocuk oyuncağı haline getirecek kadar zor…” “Bu zor mu? Sen daha bir şey görmedin. Ben seni bir de TUS’a hazırlanırken göreceğim” şeklinde söylemlerle karşılaşmışınızdır.

Evet, sınavın zorluğu tartışmasız bir gerçek. Hatta bu sınavın dünya genelindeki emsallerine nazaran bile birkaç seviye üstte bir zorluk seviyesine sahip olduğu yıllardır anlatılır. Bununla birlikte zorlu tıp fakültesi sürecinden sonra hangi branşı istediğinize dair kafanızda bir şeyler netleşmeye başlamıştır şüphesiz. Size, eğitimini tamamladığınızda hem maddi hem de manevi bir tatmin yaşatacak “uzman akademik unvanı” artık çok da uzağınızda değil. Belki Prof. ünvanı aklınızdan geçiyor ve istediğiniz branşta zirveye çıkmayı hayal ediyorsunuz, belki de hastane koridorlarında isminizin önünde Dr. Ünvanı ile ameliyathaneden beklendiğinizi duyar gibi oluyorsunuzdur zaman zaman.  Evet, hayallerinizin hiçbiri size çok da uzak değil. Fakat hayallerinize ulaşmanız için aşmanız gereken son bir engel var : TUS.

Diğer taraftan TUS gibi zorlayıcı bir sınavda sadece kendiniz ile yarışmıyor ayrıca sizinle benzer birikime sahip pek çok rakibiniz de mevcut. Bu aşamada sınava hazırlanırken hangi kaynaklardan istifade edeceğiniz önem arz ediyor. Çoğu kez etrafınızdan ve internetten kafa karıştırıcı pek çok bilgi ediniyor ve şunun gibi pek çok soru zihninizi meşgul ediyor :

-“Şu seri kitaplardan mı istifade etsem?”

-“Dershaneye gitmeli miyim?”

-“Pediatri için bu kitap uygun ama çok kalın..”

-“Farmakolojide herkes bu kaynaktan çalışıyor ben de bunu mu alsam?”

-“Online-offline TUS dersleri yeterli olur mu?

Evet biz MediMAKS olarak TUS/Komite-Staj derslerimizin sizi sınavda istediğiniz bölüme ve başarıya taşıyacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte yazılı kaynaklardan da beslenmenizin başarınıza büyük katkı sağlayacağı yadsınamaz bir gerçek.

Bu noktada TUS sınav metodolojisinin evrimine baktığımızda şu noktalar dikkat çekiyor. Birincisi, artık ekstrem seviyede detay olarak nitelendirilebilecek, o branşta sadece bir kaynakta mevcut soru sayısının her geçen sene artması. İkincisi, yeni araştırma ve yayınlardaki bulguları içeren soruların gelmesi ve bu nedenle eski kaynaklardaki detay verilerin güncelliğini yitirmesi. Üçüncüsü, TUS’un genel zorluk eğiliminin artması ve klinik bilgiye hâkimiyet gerektiren soruların her geçen sene daha fazla kendini gösterdiği gözlemlenmektedir.

MediMAKS olarak online derslerimizde hocalarımız yukarıda anılan tüm gerekliliklerin farkında vurgularla sizlere ders anlatmaktadır. Elbette derece elde etmek için yarışan çok aşırı detay bazı sorular eğitim kapsamı dışında kalabilecek olsa da sonraki dönemlerde soru gelme olasılığı yüksek konseptler de güçlü şekilde derslerimizde yerini bulmaktadır.

Sınava hazırlanma sürecinizin uzunluğu veya kısalığını göz önünde bulundurduğunuzda özet, tekrarı zahmetli olmayan içerikleri el altında bulundurmanız şüphesiz size artı değer katacaktır. Çünkü pek çok sınav için geçerli olan tekrar kavramı TUS/Komite-Staj için geçerliliğini korumaktadır: “Tekrar etmezseniz unutursunuz…”

Diğer taraftan hangi kaynaktan çalışırsanız çalışın, bizim derslerimizi izlerken de yabancı şekliyle “mind mapping” olarak anılan “hafıza haritalama” kavramını işlediğiniz derste kullanmanızı tavsiye ediyor ve bu yöntemin konuyu ve detayları hatırlamanız konusunda hafıza merkezinize yardımcı olacağını düşünüyoruz. Çünkü her geçen sene zorlaşan TUS’da başarı “hatırlama” ile %100 korelasyon içerisinde ve bu nedenle online derslerimizde de hafıza tekniklerini göz önünde bulundurmaya çalıştık. Bundan sonraki yazılarda MediMAKS olarak TUS kaynaklarının nasıl kullanılacağına ve “hafıza haritalama” kavramlarına dair bilgi verilmeye çalışılacaktır. Başarılarınızı dileriz…

Yorumunuzu bırakın