Medimakslı Ol
MediMAKS
Alışveriş sepetinizde ürün yok.

TUS (TIPTA UZMANLIK EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI) HAZIRLIĞI “TÜKENMİŞLİĞİNİ” ÖNLEYIN

TUS (TIPTA UZMANLIK EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI) HAZIRLIĞI “TÜKENMİŞLİĞİNİ” ÖNLEYIN

TUS yani “Tıpta Uzmanlık Sınavı”  ya da daha resmi adıyla “Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı” çok zorlu bir sınav ve bu sınava hazırlanma süreci adaylarda adına “tükenmişlik sendromu” denilen olgunun ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Tükenmişlik terimi, belirli koşullar tarafından bunalmış ve yorulmuş olma hissini ifade eden psikolojik bir fenomendir. Belirtiler arasında bitkinlik, coşku eksikliği, artan olumsuzluk, düşük performans vb. vardır. Kendinizde hissettiğiniz tükenmişliği belirlemek ve tespit ettiğiniz sorunları sınav hazırlığınıza zarar vermeden önce ele almak çok önemlidir.

TUS hazırlığı, ele alınması gereken koca bir müfredat nedeni ile gerçekten zordur. Diğer taraftan tıp fakültesi öğrencileri için hem TUS hazırlığını hem de tıp fakültesini dengelemek çok çok daha zor olacaktır. Bu kapsamda kendinizde tükenmişlik belirtileri hissetmemeniz için TUS için nasıl çalışılacağını öğrenmek önemlidir.

İlk olarak, hedeflerinizi ve bunun için gereken çaba miktarını iyi belirlemelisiniz. Bu bunalmaktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Ardından, daha önce bahsettiğimiz gibi bir çalışma planı hazırlayabilir ve çalışmaya başlayabilirsiniz.

Kendinizin sınırlarınızı bilmeniz faydalı olacaktır ve gerektiğinde küçük molalar vermeyi ihmal etmeyin. Sınırlarınızı bilerek üretkenliğinizi artırabilir ve tükenmişlik hissine kapılma riskini azaltabilirsiniz. Arada sırada bir gün izin yapmak ve kendinize bakmak da çok önemlidir, kendinizi yenilenmiş hissetmenizi sağlar.

Kendinizi TUS sınav hazırlığı ile mücadele ederken bulduğunuzda, arkadaşlarınızdan, yakınlarınızdan veya danışmanlarınızdan yardım isteyin. Ayrıca, sınav hazırlığına uyum sağlamak için yaşam tarzınızda bir süreliğine de olsa değişiklikler yapmaya hazırlanın.

Kapsamının genişliği nedeniyle sık sık müfredata bakmak korkutucu olabilir ve bu sizin gözünüzü korkutarak, bir çeşit vazgeçme dürtüsünü körükleyebilir. Bunu engellemek için en başta müfredatınızı iyi planlayın ve bu plana sadık kalmaya özen gösterin. Planlamanızı yaparken sınav merkezi tarafından belirlenen TUS sınav tarihlerini ve sınava kadar olan hazırlık sürenizi tutarlı, sağlıklı bir değerlendirmeyle ele alın.

Yukarıda görüldüğü gibi, aslında tek yapmanız gereken müfredata aşina olmak fakat buna bakıp bakıp kendinizde yılgınlık oluşturmamak, iyi bir çalışma programı oluşturmak, düzgün TUS kaynaklarından sürekli öğrenmek, uygulama testleri yapmak ve hazırlık stratejinizi optimize etmektir. Tükenmişliği önlemek için zaman zaman mola verip kendinize zaman ayırmayı ve programınızı bu molaları da göze önünde tutarak yönetmeyi unutmayın.

Başarılar dileriz.

 

Yorumunuzu bırakın