Medimakslı Ol
MediMAKS
Alışveriş sepetinizde ürün yok.

ETKİLİ BİR TUS EĞİTİMİ VE AKILDA KALICI BİR TUS HAZIRLIĞI İÇİN FARKLI BİR YÖNTEM: “ZİHİN HARİTASI” ÇIKARMA

ETKİLİ BİR TUS EĞİTİMİ VE AKILDA KALICI BİR TUS HAZIRLIĞI İÇİN FARKLI BİR YÖNTEM: “ZİHİN HARİTASI” ÇIKARMA

Merhaba sevgili Tusiyerler …

Başlangıçta bu bloğu dışarıdan okuyanlar için “tamam da TUS ne demek ?” diye kafalarda bir soru oluşmasına engel olalım: TUS , yani uzun şekliyle “Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı” pekçok kişiye göre bilinen evrenin en zorlu sınavlarından biri :)… Bu sınava ağırlıklı olarak tıp fakültesi mezunları girmekle birlikte yasada ön görülen diğer sağlık personeli de TUS na girebilmektedir.

Şimdi gelelim bu zorlu sınavda ezberlenmesi, öğrenilmesi, hatırlanılması gereken binlerce kavramı akılda tutmak için kullanılabilecek güçlü yöntemlerden biri olan “zihin haritalama” ya da ingilizce ismiyle “Mind Mapping” yöntemine;

Zihin haritası nedir?  TUS’a hazırlanırken zihin haritası çıkarmamın benim çıkardığım özetten ne farkı var?

Zihin haritası, bilgileri görsel olarak düzenlemek için kullanılan bir yöntem ve işlenen konunun tüm hiyerarşik basamaklarını, birbirleri ile ilişkileri içinde göz önüne serer. Genellikle bir diyagram şeklindedir. Merkezde tek bir kavram ve bunun çevresinde bu kavrama bağlı ilintili yapılar vardır. Bu ilintili kavramlar birkaç basit kelime veya resim ile gösterilir. TUS’a hazırlanırken okuduğunuz herhangi bir kaynak veya kitaptan veya özetten farkı basitçe budur.

Bunu bilinen şekilde yani konuları alt alta yazarak konunun özetini çıkarmak gibi düşünmeyin çünkü aşağıdaki örnek resimden de anlayabileceğiniz gibi bu daha farklı bir çalışma yöntemi. Ha diyorsanız ki ben zaten TUS’a hazırlanırken de fakültedeyken de özetlerimi böyle çıkarırdım. O zaman siz zaten zihin haritalama işini çoktan öğrenmiş ve uyguluyorsunuz demektir. Ne mutlu size.

 Zihin haritasının normal özetten farkı ne?

TUS’a hazırlık materyallerinde, kitaplarda, makalelerde, romanlarda velhasıl ne okursanız okuyun her tür metinde konu akışı yukarıdan aşağıya doğru olduğundan, özellikle uzun ve karmaşık konularda, birbiriyle etkileşim halinde olan pek çok yapının varlığında, bir noktadan sonra hatlar karışmaya başlar. Mesela fakültedeyken endokrin sistemi nasıl çalıştığınızı düşünün. Bir sürü hormon ve pek çoğu farklı farklı noktalarda birbirleri ile veya farklı organ ve sistemlerle etkileşim içinde karmaşık bir yapı arz ediyor. İmmün sistem de öyle, anatomi de öyle velhasıl tüm dersler içine girdikçe karmaşık bir hal alıyor.

Çoğumuz kitaplarda bize sunulanları özümseyebilmek için ilk önce, karşılaştığımız önemli kavram veya yapının kitapta altını çiziyor sonra alt alta özetler çıkarıyoruz. Herhangi bir sınava da böyle hazırlanıyoruz TUS’a da. Fakat bir süre sonra (özellikle sınav bittikten saatler hatta dakikalar sonra) öğrendiklerimizi unutmaya başlıyoruz.

Fakat zihin haritası çıkardığımızda konular daha akılda kalıcı oluyor. Çünkü daha organik bir görsel materyal üretmiş oluyoruz öğrenmek için. Aşağıdaki örneğe bir bakın, kübital fossa hakkında bir zihin haritası, merkezi bir kavramın etrafında şekillenen bir diyagram. Anatomik yapılar bir dantel gibi esas konunun etrafında olgunlaşmış. Bir de klinik açıdan önemi not alınmış:

  Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Mind_map#/media/File:Cubital_Fossa2.png

TUS’a hazırlanırken böyle bir zihin haritası çıkarmak zaman alır diye düşünebilirsiniz. Doğru. Fakat TUS sınavında akılda kalıcılığı arttırdığı da bir gerçek. Hem de bu kadar detaylı bilgisayar programları ile çizmenize gerek yok. Elle diyagramlar şeklinde yavaş yavaş kendinizde bu yöntemi geliştirebilirsiniz.

Şimdilik bu kadar. Daha önceki bloglarda bu konuya değineceğimizi yazmıştık böylelikle sözümüzü tuttuk.

TUS sürecinde de özel hayatınızda da esenlikler, başarılar….

“Güçlükler başarının değerini arttıran süslerdir” .   Moliere

Yorumunuzu bırakın