Medimakslı Ol
MediMAKS
Alışveriş sepetinizde ürün yok.

TUSMAK YA DA TUSMAMAK, İŞTE TÜM MESELE BU…

TUSMAK YA DA TUSMAMAK, İŞTE TÜM MESELE BU…

Merhaba sevgili Tusiyerler…

Sosyal medyada gezerken, hemen her gönderisinden, her halinden zorlu bir  TUS çalışmasına girişmiş olduğu anlaşılan bazı genç tusiyer meslektaşlarımın kendilerine seçtikleri bazı sosyal medya kullanıcı isimleri dikkatimi çekti. Anlaşılan bu arkadaşlar TUS çalışmayı gerçekten hayatlarına öyle bir konumlandırmışlar ki TUS kelimesinden, kendi durumlarını anlatan yeni isim fiiler üreterek bunları sadece sosyal medya kullanıcı isimlerinde değil gönderilerinde de kullanıyorlar. Evet, bu elbette yadırganacak bir durum değil. Hatırladığım kadarıyla dilimizde yoğun şekilde gerçekleştirilen eylemlerin zamanla isim fiil, sıfat fiil olarak da kullanılmaya başlanması mümkün. Üstelik bir yerde ”Tusuyorum hocam…” ifadesini görünce benim de kafam hem geçmişe gitti hem de bu konuda biraz araştırma yaptım. 

Durum şöyle ki TUS kelimesi öyle sıradan bir kelime, bir kısaltma değil.  Bana bir anda çocukluğumda kullandığımız bir kelimeyi çağrıştırdı ilk önce: “Tusmak” veya “Tusturmak”. Biz çocukken bu iki kelimeyi kümes hayvanlarını yakalarken kullanırdık ve peşinde olduğumuz hayvana “Tussssssss” diye bağırırdık, o da yakalanacağını anlayınca “tusar kalırdı”. Hani olaya bilimsellik katacağız ya ben de bu merakla ilk önce Türk Dil Kurumu’na baktım doğal olarak, tusmak diye bir fiil var mı diye. Baktım böyle bir kelime geçmiyor. Olamaz dedim, yoksa bu çocukken kullandığımız tus-mak fiili dışarıdan ithal bir kelime mi? Tıpta Uzmanlık Sınavı derken nereye geldik orası da ayrı bir olay tabii ama… Neyse ki akademisyen arkadaşım sayın Profesör Google var. Hemen ona müracaat ettim. Bir de neler göreyim!! 

Maraş söz varlığı adlı söz dizininde tusmak;  küsmek, herhangi bir azarlama karşısında yüzünü yere dikerek kızma hali, iyice eğilmek olarak geçiyor.

Sinop Üniversitesinin Sosyal bilimler dergisinde tusmak saklanmak olarak, 

Boynuyoğunlar Türkmenleri dilinde saklanmak maksadı ile arazide yatmak olarak geçiyor.

Osmaniye ilindeki bir araştırmada ise tusmak; şişmek anlamında kullanılmış.

Bunun gibi daha birçok örnekleri var ancak özet şu ki “Tusmak” ve “Tusturmak” öz Türkçe bir kelime. Kim çıkardı bu tusma işini demeyelim açıklıyorum arkadaşlar:  Maalesef bu TUS işini başımıza kendimiz açmışız. Bir nevi gerek TUS ve gerek se benzer bazı konularda bir şekilde tusturulmuşuz . 

Peki hocam, biz öğrenciler bu hastalıktan yani bir nevi  tusturulma halinden  nasıl kurtulacağız? 

Tus eğitiminde ders çalışmak amacıyla kamp yapmak veya sınava konsantre bir şekilde çalışmak için izole olmanın önemi büyük. Ancak açık ki yakalanma korkusuna benzer şekilde TUS’da da kazanamama, puan alamama korkularıyla tusup kalmamak lazım. Bir diğer ifade ile kontrolü  başka kişiye ve öznelerin eline vermek veya olayları  akışına bırakmak yerine aktif bir çalışma ve planlamayla sizi çalışmaktan alıkoyan şeyleri engelleyip sizin onları tusturmanız gerek. “Tus oğlum/kızım şimdi gezme zamanı mı, programa sadık kal, şu TUS bir geçsin ondan sonra bakarız” diyerek iradenizi kullanın. Tusma işinde - ders çalışmak amacıyla - de yalnız değilsiniz, yanınızda  MediMAKS hocaları var. Kazanmanız için elimizden gelen desteği sunmaya her zaman hazırız. 

Selamlar, başarılar…

Yorumunuzu bırakın